fbpx

Tag: Сирија

САД возвратија врз цели поврзани со про-иранските групи одговорни за нападите на американските војниците во Ирак и Сирија

Американските воени авиони извршија напади во источна Сирија врз објекти поврзани со милитантни групи поддржани од Иран за кои се верува дека се одговорни за повеќе од десетина ракетни и ...

AP Photo/Lolita Baldor

Американска воена база во јужна Сирија нападната со дронови

Воена база во јужна Сирија, каде што американските војници обучуваа војници како дел од кампањата против Исламската држава, денеска беше нападната со дронови, соопштија двајца американски високи претставници. Едниот дрон ...

Во Сирија загинаа повеќе од 100 луѓе при напад на беспилотни летала врз Воена академија

При напад со беспилотни летала врз Воена академија во сириската провинција Хомс загинаа над сто луѓе, соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права, со седиште во Лондон. Во исто ...

Напаѓачите, кои ја детонираа бомбата пред зградата на МВР во Анкара, во Турција влегле од Сирија

Двајцата напаѓачи, кои ја активираа бомбата пред зградата на Министерството за внатрешни работи во Анкара, во Турција влегле од Сирија, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан. Британските ...

Механизмот за прекугранична помош на ОН за Сирија истече без договор во ОН

Механизмот за прекугранична хуманитарна помош на ОН, од витално значење за милиони луѓе во областите под контрола на бунтовниците во Сирија, истече поради немање гласање во Советот за безбедност на ...

Вагнер во Сирија (фото извор: Almasdarnews)

Русија во обид да ги присвои профитабилните бизниси на „Вагнер“ во Африка

Профитабилноста на комерцијалните операции на Вагнер и покрај превирањата во Русија, сугерира дека режимот на Владимир Путин ќе се обиде да ја присвои и искористи профитабилната мрежа на стотици компании, ...

Фото: Драган Мишев/ ЦивилМедиа

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Протест во Брисел против сирискиот диктатор Башар ал Асад и неговиот ментор Путин

Во срцето на Брисел, во непосредна близина на седиштето на Европската Унија, во петокот се одржа протест против сирискиот претседател Башар Ал Асад. Демонстрантите протестираа против диктаторското владеење на сирискиот ...

Фото: миа.мк

Црвен крст одбележува 78 години постоење, собрани над 960 илјади евра за настраданите подрачја во Туркије и Сирија

Продолжуваме да ја покажуваме нашата солидарност на дело преку помошта која ја обезбедуваме за настраданите подрачја во Туркије и Сирија. Добра е веста дека досега се собрани над 960 илајди ...

Фото: Човек гледал како доброволци бараат тела во стариот кварт на градот Антакија во провинцијата Хатај во четвртокот - Emily Garthwaite / The New York Times

Хуманитарен настан на Црвниот крст за настраданите во земјотресот во Туркије и Сирија

По повод 78 години од своето формирање, Црвениот крст денеска во хотелот „Холидеј ин“ организира настан посветен на хуманоста и солидарноста за настраданото население од земјотресот во Туркије и Сирија. ...

Page 1 of 19 1 2 19

CIVIL MEDIA NEWSLETTER