fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: Сирија

Фото: Драган Мишев/ ЦивилМедиа

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Протест во Брисел против сирискиот диктатор Башар ал Асад и неговиот ментор Путин

Во срцето на Брисел, во непосредна близина на седиштето на Европската Унија, во петокот се одржа протест против сирискиот претседател Башар Ал Асад. Демонстрантите протестираа против диктаторското владеење на сирискиот ...

Фото: миа.мк

Црвен крст одбележува 78 години постоење, собрани над 960 илјади евра за настраданите подрачја во Туркије и Сирија

Продолжуваме да ја покажуваме нашата солидарност на дело преку помошта која ја обезбедуваме за настраданите подрачја во Туркије и Сирија. Добра е веста дека досега се собрани над 960 илајди ...

Фото: Човек гледал како доброволци бараат тела во стариот кварт на градот Антакија во провинцијата Хатај во четвртокот - Emily Garthwaite / The New York Times

Хуманитарен настан на Црвниот крст за настраданите во земјотресот во Туркије и Сирија

По повод 78 години од своето формирање, Црвениот крст денеска во хотелот „Холидеј ин“ организира настан посветен на хуманоста и солидарноста за настраданото население од земјотресот во Туркије и Сирија. ...

Началникот на Генералштабот на американската армија во ненадејна посета во североисточна Сирија контролирана од Курдите

Сириските власти ја осудија ненадејната посета на началникот на Генералштабот на американската армија на воената база во североисточна Сирија што ја држат курдските сили, нарекувајќи ја „нелегална“, објавија сириските државни ...

Фото/ Артан Демири - командир на волонтерското здружение на пожарникари „Бајрам Мифтари“

Трогателна сторија за ЦИВИЛ Медиа: По 110 часа спасивме жена под урнатините од земјотресите во Турција

Беше застрашувачка глетка, сега кога се вративме сè уште не можам да се соземам. Насекаде гледавме тела, а слушавме лелеци  од членови на семејствата и молитви за спас, со овие ...

Фото/ Агенција Анадолија

Единаесет жртви во синоќешните земјотреси во Турција и во Сирија

Во синоќешните земјотреси во Турција и Сирија загинаа најмалку 11 лица, јавија денеска локалните медиуми. Засега нема официјалнио податоци за бројот на жртвите. Најмалку шест лица загинаа, а речиси 300 ...

Нов силен земјотрес на границата меѓу Турција и Сирија

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала вечерва е регистриран на границата меѓу Турција и Сирија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот се наоѓал на 60 ...

Османи од Турција: Поддршка од ОБСЕ за зголемување на напорите за хуманитарна помош

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи денес, заедно со генералната секретарка на ОБСЕ, Хелга Шмид оствари посета на Република Турција која беше погодена од серија разорни земјотреси во кои животот ...

Пендаровски до припадниците на АРМ: Вашиот ангажман во Туркије во рамки на најпрофесионалните достигнувања што може да ги очекува еден врховен командант

Претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на церемонијата за време на пречекот на припадниците на Армијата, кои се вратија од хуманитарната операција во Туркије, изјави дека според информациите добиени од НАТО, ...

Потрагата по преживеани во Туркије заврши, Лекари без граници пристигнаа во Сирија

Речиси 47.000 луѓе загинаа во земјотресот што ги погоди Туркије и Сирија на 6 февруари, според последните официјални податоци, а бројот на жртвите се очекува дополнително да се зголеми, јавуваат ...

Page 2 of 19 1 2 3 19

CIVIL MEDIA NEWSLETTER