fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Славјанка Петровска

Фото: Министерство за одбрана

Северна Македонија е втора балканска држава која успешно обучува украински војници

Северна Македонија стана втората балканска земја по Романија која успешно ја заврши програмата за обука на првата група украински војници. Информациите за обуката до сега се чуваа во тајност од ...

Петровска: Следната година влегуваме во процес на набавка на дронови за македонската Армија

Министерката за одбрана Славјанка Петровска вечерва во емисијата Click Plus на ТВ21 говореше на повеќе теми поврзани со одбраната, вклучувајќи го и буџетирањето на одбраната и инвестициите во нова и ...

Петровска: Не сум била сопственик на никаква хациенда, се надевам дека Ковачки нема повторно да избега од рочиштето

„Не сум била сопственик на недвижен имот, особено не на хациенда со базен. Имотот што го поседував пред да стапам на било која функција беше отуѓен во 2009 година“ рече ...

Заменик министерот за надворешни работи на Украина, Јевген Перебијнис во посета на Северна Македонија

Во рамки на турнејата низ земјите од Западен Балкан, заменик министерот за надворешни работи на Украина, Јевген Перебијнис денеска престојуваше во работна посета на Република Северна Македонија, каде што одржа ...

Петровска: Партнерството со Националната гарда на Вермонт не е само пишан документ, туку подадена рака и поддршка

Во Министерството за одбрана вечерва беше одбележано 30- годишното партнерство меѓу Армијата на Република Северна Македонија и Националната гарда на Вермонт. Во своето обраќање, министерката за одбрана Славјанка Петровска ова ...

Министерка за Одбрана, Славјанка Петровска на конференцијата Украина – година на хероизмот“/

Дир: Зеленски ќе и ја додели наградата „Орден на принцезата Олга“ на министерката Славјанка Петровска

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе и ја додели на македонската министерка за одбрана Славјанка Петровска државната награда на Украина - „Орден на принцезата Олга“, објави украинската амбасадорка Лариса Дир на ...

Фото: ЦИВИЛ

Канадската министерка за надворешни работи Мелани Жоли во посета на Скопје

Министерката за надворешни работи на Канада, Мелани Жоли денеска ќе престојува во работна посета на Северна Македонија, при што ќе се сретне со нејзиниот домаќин, шефот на дипломатијата Бујар Османи. ...

„Досегашната речиси тридецениска одбранбена соработка меѓу Северна Македонија и Турција ни овозможи да имаме подобра, поопремена, посилна Армија. Северна Македонија е уверена во највисоките стандарди на турската одбранбена индустрија, а доказ за тоа е и набавката на нови артилериски системи за Армијата од реномирани турски компании. Овие артилериски системи ќе ја зацврстат нашата колективна безбедност во Алијансата“, рече министерката на средбата.

Петровска – Ѓулер: Македонско – турската одбранбена соработка продолжува да се развива, со набавката на турските артилериски системи ја зацврстуваме колективната безбедност во НАТО

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Истанбул се сретна со нејзиниот турски колега, министерот за национална одбрана Јашар Ѓулер, со кого разговараше за македонско-турските одбранбени односи, безбедноста на Балканот ...

Петровска во работна посета на Турција

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска и утре ќе престојува во Турција, каде ќе го посети меѓународниот саем за одбранбена индустрија ИДЕФ23 и ќе се сретне со својот колега, турскиот ...

Фото: Фејсбук

Петровска: „Вагнер“ не е присутен на Балканот во земјите кои се членки на НАТО

Од самитот на НАТО во Вилнус, во ексклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа, македонската министерка за одбрана, Славјанка Петровска со сигурност потврди дека озлогласената платеничка група „Вагнер“ не дејствува во земјите ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER