fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Славјанка Петровска

Петровска: Поддршката за Украина ќе трае најмалку во наредните десет години

Од самитот на НАТО во Вилнус, министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во ексклузивното интервју за ЦИВИЛ Медиа открива дека поддршката за Украина ќе трае најмалку десет години. Денеска, за прв ...

Кои се петте главни поенти во интервјуто на Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, за ЦИВИЛ Медиа?

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, од самитот на НАТО во Вилнус, во ексклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа, сподели повеќе ставови и информации за извонредно важни прашања за безбедноста и одбраната ...

Петровска: Во уставните измени нема ништо спорно, да се собере политичка храборст за нивно донесување

Министерката за одбрана Славјанка Петровска вечерва, во врска со уставните измени, рече дека за да се водат какви било разговори, мора двете страни, и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, да имаат јасно ...

Фото: Министерство за одбрана

Петровска-Остин во Пентагон: САД и Северна Македонија склучија 10 годишен патоказ за соработка во одбраната

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин по средбата во Пентагон ги поставија темелите за развој на одбранбената соработка помеѓу сојузниците – Северна Македонија ...

Фото: МИА

Петровска: Украинското барање за воена помош се разгледува, возилата од САД за Армијата се пристигнати на солунското пристаниште

Пристигнато е ново барање од украинска страна, за дополнителна воена помош, класифицирано е и во моментов Генералштабот го разгледува, соопшти денеска министерката за одбрана Славјанка Петровска, одговорајќи на новинарски прашања ...

Танер: За Австрија приоритет останува проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан во одбранбената политика

Војната во Украина уште повеќе нагласува колку е битно нашите пријатели од Западен Балкан да ги поддржиме на нивниот пат кон европската иднина. За Австрија и понатаму останува главен приоритет ...

Петровска: Нема да ја разнишаат мојата одлучност за посилна и поразвиена Армија, за побезбедна држава и сигурни граѓани

На прашање дали ги смета нападите против неа како еден вид хибридна, специјална војна, со која се прави обид да се создаде сомневање во вредностите на нашите одбранбени политики, во ...

Петровска – Рубин: Северна Македонија и САД заеднички во борба со дезинформациите

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска се сретна со специјалниот пратеник и координатор на Центарот за глобален ангажман на американскиот Стејт департмент, Џејмс Рубин со кого разговараше за штетното влијание ...

Фото: Министерство за одбрана

Петровска, Столтенберг и Агелер со иста порака од Одбранбениот форум 2023: Заедно посилни, обединети околу исти вредности за гаранција на евроатлантската безбедност и стабилност

Симбиозата помеѓу одбраната и Армијата, од една и академската заедница и невладиниот сектор од друга страна, геополитичката реалност и важноста на членството во НАТО и развојот на одбраната и Армијата ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER