fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
АГЕЛЕР А сега завршете ја работата одвнатре. Можно ли е тоа без медиуми?
Фото: Фб
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Tag: соработка

Прес конференција на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. голем број новинарски екипи од целиот свет во прес салата на НАТО во Брисел, 13 февруари 2023.

НАТО го зголемува военото производство; Столтенберг најави соработка меѓу сојузниците и за безбедносни прашања поврзани со вселената

НАТО ги зголемува инвестициите во производството на муницијата. Балоните се дел од засилените разузнавачки операции на Кина и Русија. НАТО работи на подобрување на соработката меѓу сојузниците и за безбедносни ...

Принципи и заеднички заложби за коалициска соработка меѓу СДСМ и Алијанса на Албанците

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Алијанса за Албанците постигнаа договор за заедничка коалициска соработка врз основа на принципи и заеднички заложби како и имплементација на Програмата за работа на Владата, ...

Грлиќ Радман – Дачиќ: Соработката меѓу Хрватска и Србија е во интерес на двете земји

 Шефовите на дипломатиите на Хрватска и Србија, Горан Грлиќ Радман и Ивица Дачиќ ги договорија чекорите што треба да се преземат за подготовка на нивната билатерална средба, чија цел е ...

Ковачевски – Вучевиќ: Ќе продолжи продлабочувањето на односите меѓу Северна Македонија и Србија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од министерката за одбрана, Славјанка Петровска и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска се сретна со потпретседателот на Владата ...

Зошто европските вредности успеваат на западниот Отворен Балкан, а не на источна Стара Планина?

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Сметам дека дури ни иницијаторите и лидерите на Отворен Балкан Вучиќ, Рама и Заев не беа свесни какви придобивки ќе донесе оваа иницијатива за граѓаните во земјите западно ...

Потпишан меморандум меѓу агенциите за цивилно воздухопловство од регионот

Во Белград денеска е потпишан Меморандум за разбирање меѓу агенциите за цивилно воздухополовство на Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија, Албанија и Турција. Како што пренесува МИА, Меморандумот ...

Костадиновска-Стојчевска – Доундолуакис: Нови можности за зајакнување на соработката во културата со Грција

Има исклучителен простор за зајакнување на соработката во областа на културата меѓу Северна Македонија и Грција. Во време на неизвесност, важно е да се негуваат и зајакнуваат односите со соседните земји. ...

Средба Османи – Дендиас: Односите меѓу Северна Македонија и Грција, пример за добри соседи

Во рамки на неговата работна посета на Атина, министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средба со својот домаќин, министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, информираат од ...

Османи: Во Египет гледаме партнер во унапредувањето и спроведувањето на Медитеранската агенда на ОБСЕ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во својство на иден претседавач со најголемата Организација за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ и во својство на актуелен претседавач со групата ...

Спасовски: Меморандумот за соработка со ЦИВИЛ е рамка за превентивно делување

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по работната средба помеѓу ЦИВИЛ - Центар за слобода и МВР,  изјави дека двете страни имаат извонредна соработка, за која што впрочем сведочи и ...

Page 2 of 9 1 2 3 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER