fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: соработка

Петровска: Соработката во одбраната може да биде позитивен пример како да се развиваат односите меѓу двете држави

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Ново Село, Бугарија ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Северна Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО. Во пресрет ...

Грковска со градоначалникот на Рим: Северна Македонија и Италија негуваат пријателски односи, продлабочување на економската и културната соработка

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска имаше средба со градоначалникот на Рим Роберто Гуалтиери, со кој меѓудругото разговараа и за поднесената кандидатура на Италија, Рим да ...

Средба Ковачевски – Памер: 30 години партнерски односи и богата секторска соработка меѓу Северна Македонија и Австрија

Премиерот Димитар Ковачевски, се сретна со новиот амбасадор на Република Австрија во земјава, Мартин Памер. Премиерот Ковачевски посака добредојде и успешен мандат на амбасадорот Памер, нагласувајќи го очекувањето дека богатото ...

Претставници на ЦИВИЛ и неколку редакции на интернет медиуми во просториите на Слободен печат, 6 август 2020 (Фото: Слободен печат/Драган Митрески)

(РЕПРИНТ, 6 август 2020) Слободен печат за ЦИВИЛ: Борбата против лажните вести и говорот на омраза продолжува и по изборите (ФОТО)

Во контекст на континуираните заложби и напори да се откријат и разобличат дезинформациите и говорот на омразата во јавната комуникација, и да потсети на потребата од соработка и меѓусебна поддршка ...

Северна Македонија и Црна Гора ја прошируваат соработката и во областа на дигиталната технологија и сајбер безбедноста
Фото:Влада

Северна Македонија и Црна Гора ја прошируваат соработката и во областа на дигиталната технологија и сајбер безбедноста

Министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу заедно со министерот за јавна администрација на Црна Гора, Мараш Дукај, денеска во Скопје потпишаа Меморандум за разбирање во областа на дигитализацијата ...

Фото: Влада.мк

Средба на министерката Петровска со американски конгресмени: соработката на Северна Македонија и САД во одбраната е на највисоко ниво

Стратешкото партнерство помеѓу Северна Македонија и САД,  одличните билатерални одбранбени односи, осудата на руската агресија врз независна и суверена Украина, безбедноста во регионот и пошироко, беа темите на кои денеска ...

Министерството за правда и ДКСК ќе соработуваат во борба против корупцијата

Министерот за правда Кренар Лога  денеска оствари средба со претседателката на ДКСК Билјана Ивановска и нејзината заменичка Катица Николовска, соопшти кабинетот на ресорниот министер. На состанокот се разговараше за соработката ...

Јавното обвинителство и МВР потпишаа Протокол за соработка

Јавното обвинителство и Министерството за внатрешни работи денеска потпишаа протокол за соработка како резултат на шестмесечната активна работа на работната група којашто ја формирале за таа цел. -Неопходноста од креирање ...

Спасовски – Нешиќ: Зајакнување на соработката во делот на размена на информации за компјутерски криминал, илегална миграција и перење пари и корупција

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска оствари работна средба со делегација на Министерството за безбедност на Босна и Херцеговина, предводена од министерот Ненад Нешиќ на која во фокусот беше ...

Петровска – Агелер: Криволак е воен полигон од светска класа

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката на САД, Анџела Агелер денеска го посетија армискиот полигон „Криволак“, каде се изведе вежба со хеликоптери од типот Black Hawk на копнените сили ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER