fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: соработка

????????????????????????????????????

Словенечка поддршка за Македонија

„Словенија континуирано ја поддржува Македонија во процесот на евроатлантските интеграции, бидејќи целосната интеграција на регионот придонесува за зајакнувањето на стабилноста, мирот и на просперитетот“, според агенцијата МЕТА, било истакнато на средбата ...

Заев-Нетанјаху: Македонија и Израел ќе ја интензивираат соработката и на економски план!

„Стоиме заедно на страната на мирот во светот!“ Оваа е пораката што ја испратија во заедичката изјава за медиумите, премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху и премиерот на Македонија, Зоран Заев, ...

Заев – Борисов: Потпишан е Договорот за пријателство со Бугарија!

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов денеска во Скопје го потпишаа Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Според премиерот Заев, овој Договор претставува ...

Заев: Договорот со Бугарија е во согласност со националните интереси на Македонија!

„Овој Договор е во согласност со националните интереси на Македонија. Овој голем чекор како што наведовме и во Договорот, одговара на интересите на народите на Македонија и Бугарија. Договорот е ...

Улогата на граѓанското општество во владините реформи

Драган Рашковски, генералниот секретар на Владата и Дамјан Манчевски, министер за информатичко општество денеска одржаа работни состаноци за соработка со претставници на граѓанското општество. Со цел да воспостави соработка и ...

Прванов: Договорот е прв чекор кон подобрување на односите меѓу Македонија и Бугарија

Потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија е добар прв чекор кон подобрување на односите меѓу двете земји, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов за Бугарската национална ...

Општините треба да ја зајакнат соработката со граѓанските организации!

Граѓанските организации се важна алатка не само за демократските процеси на државата, туку и во процесот на евроинтеграција. Затоа, треба да се поттикне нивно рамноправно учество во програмите за прекугранична ...

ЦИВИЛ го потпиша Меморандумот за соработка со НВО за набљудување на изборите

ЦИВИЛ – Центар за слобода денеска го потпиша Меморандумот за соработка за формирање на Платформа за набљудување на изборите заедно со „Транспаренси Интернешнл Македонија“, Институтот за комуникациски студии, Центарот за ...

Page 9 of 9 1 8 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER