fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: специјален трибунал

Фото: Твитер

Амбасадорката Дир се заблагодари на Северна Македонија за приклучувањето кон Коалицијата на држави кои работат на создавање на Специјалниот трибунал

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир, преку Твитер објава се заблагодари на Северна Македонија што се приклучи кон Коалицијата на држави кои работат на алгоритмот за создавање на Специјалниот трибунал ...

СТРАВИЧНИ ГЛЕТКИ Руската страна губи стотици војници и платеници дневно (фото извор: Укринформ)

Северна Македонија е 36-та држава што се придружи на коалицијата за формирање трибунал за агресијата против Украина

Нашата земја стана 36-тата држава што се приклучи на коалицијата за формирање трибунал за агресијата против Украина. Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба попладнево преку објава на Твитер ја потврди ...

„Лесја Украинка“ ја поканува Северна Македонија да се приклучи на групата од 33 земји за формирање Специјален трибунал

Здружението на Украинците, „Лесја Украинка“ излезе со соопштение до медиумите преку кое упатува апел до Република Северна Македонија да се приклучи на групата од 33 држави, за создавање Специјален трибунал ...

Главниот обвинител на МКС е против формирање специјален трибунал за Украина

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС) денеска го отфрли предлогот на Европската унија за формирање специјален трибунал со поддршка на ОН за кривично гонење на злосторствата извршени во Украина, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER