fbpx
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Сребреница

Фрчкоски: Отпорот кон усвојувањето на резолуцијата за Сребреница беше скандалозен и губитнички

Северна Македонија е една од седумнаесетте земји кои ја коспонзорираа резолуцијата на Обединетите нации за прогласување на 11 јули за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница од 1995 година. ...

Борел и Вархеји: Геноцидот во Сребреница е еден од најмрачните моменти во модерната европска историја

Геноцидот во Сребреница од пред 29 години е еден од најмрачните моменти во модерната европска историја и наша должност е да го почитуваме споменот на над 8.300 момчиња и мажи ...

Погребување на пронајдени жртви на геноцидот во Сребреница

Во Меморијалниот центар Поточари денеска ќе биде одбележана 29-годишнината од геноцидот во Сребреница

Во Меморијалниот центар Поточари денеска ќе биде одбележана 29-годишнината од геноцидот врз Бошњаците во Сребреница, што го извршија српските сили во јули 1995 година. Во Поточари денеска ќе бидат погребани ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Затвор за 95-годишна негаторка на Холокаустот во Германија… во нашата земја, Мицкоски го назначи за министер негаторот на геноцидот во Сребреница

ДРАГАН МИШЕВ Судот во Хамбург ја осуди 95 годишната Германка, Урсула Хавербек, позната како „наци баба“, на затворска казна од една година и четири месеци за негирање на Холокаустот и ...

Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ

Дачиќ: Резолуцијата за Сребреница не е правно обврзувачка, ќе се применува согласно гласањето

Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ, по повод усвоената резолуција за Сребреница во Генералното собрание на ОН, изјави дека ќе се применува во согласност со тоа која земја како ...

Генералното собрание на ОН усвои резолуција за Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на ОН денеска усвои резолуција со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и се осудува негирањето на геноцидот и глорификацијата ...

Совет на Европа

Седницата на Генералното собрание на ОН за резолуцијата за Сребреница е закажана за 23 мај

Седницата на Генералното собрание на Обединетите нации на која ќе се разгледува резолуцијата за Сребреница е закажана за 23 мај, објавено е на веб-страницата на Генералното собрание на ОН. По ...

Стејт департмент: САД ја спонзорираат резолуцијата за геноцидот во Сребреница

САД ја спонзорираат предлог резолуцијата за геноцидот во Сребреница, што е претставен од Руанда, Германија и Босна и Херцеговина, соопшти Стејт департментот. „Соодветното одбележување на тоа злосторство, како и сеќавањето ...

БРОДОЛОМЦИТЕ НА СРПСКАТА ПОЛИТИКА, ВУЛИН И ДАЧИЌ: Алхемичари на негативната географија

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Пред 40 години во Скопје беше промовиран албумот на Момчило Бајага и неговите Инструктори под име „Позитивна географија“. Беше тоа време кога генерацијата на младите луѓе од тогашна ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER