fbpx
Амбасадорката на Украина и тимот на Амбасадата со знамињата на Украина и Кримските Татари

Tag: средби

Фото: Кабинет на претседателот

Пендаровски во Њујорк на средба со Јури Ким и Џим O’Брајан од американскиот Стејт Департмент

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк, на маргините на 78. Генерално собрание на Обединетите нации, се сретна со Јури Ким, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија и Џим ...

Фото: Министерство за финансии

Бесими: Преговараме за нови 50 милиони евра поддршка за мали и средни претпријатија

Владата на Република Северна Македонија ги финализира преговорите за обезбедување финансиски средства од  Банката за развој при Советот на Европа - (CEB).  Барањето е веќе доставено до Банката, и се ...

Ковачевски во Вашингтон на средби со Блинкен, Ескобар и Шоле

Премиерот Димитар Ковачевски денеска и утре продолжува со дводневна работна посета во Вашингтон. Во Вашингтон, како што соопшти владината прес-служба, премиерот Ковачевски е предвидено да оствари средба со државниот секретар ...

Фото: МИА

Бесими на средби во ММФ: Опстојуваме на определбите за фискална консолидација и забрзан економски раст

Мерките и политиките што ги спроведува Република Северна Македонија ја задржаа макроекономската стабилност, буџетскиот дефицит забележа намалување, јавниот долг е на одржливо ниво и во рамки на Мастришките критериуми, инфлацијата ...

Бугарската вицепремиерка во посета на Македонија

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска и утре е во посета на Република Македонија, соопшти бугарското МНР. Захариева денеска е во посета на детската градинка „Сонце“ ...

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата ...

Тевдовски и гувернерката Ангеловска-Бежоска на Конституенцата на СБ и ММФ

Делегација предводена од министерот за финансии Драган Тевдовски и гувернерот на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска, учествува на средбите на Конституенцата на Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд, кои се одржуваат ...

Втор состанок на балканските земји и Вишеградската група, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска повторно ќе седне на иста маса со неговиот грчки колега Никос Коѕијас, откако на 4 овој месец двајцата министри учествуваа на квадрилатералниот состанок ...

Бектеши во Струга на средби со претставници на ХОТАМ

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Струга ќе има состанок со претставници на Асоцијацијата на хотели, ресторани, кафетерии и автокампови ХОТАМ, предводени од претседателот Крсте Блажевски. На средбата, како ...

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на  ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER