fbpx
Амбасадорката на Украина и тимот на Амбасадата со знамињата на Украина и Кримските Татари

Tag: судии

Војо Маневски

Правосудни состојанија

ВОЈО МАНЕВСКИ Луѓето отсекогаш делеле нешто меѓу себе и она што го создале и она што го добиле или освоиле. Тешко е да се дели имот, материјалните добра кога ги ...

Дескоска: Министеството за правда нема надлежност, ниту може да се меша во разрешувањето на судиите

Министеството за правда ниту има надлежност, ниту може да се меша во изборот и разрешувањето на судии, рече министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со ...

Романски судии излегоа на протест за да заштитат независноста на судскиот систем

Неколку десетици романски судии се собраа на синоќа протест пред Апелациониот суд во Букурешт, за да ја заштитат независноста на правосудството, загрозено, според нив, со реформата усвоена од левоориентираното мнозинство и ...

Добро утро со Орданоски

Кога питонот ги лапна магарињата

пишува: Сашо Орданоски Мислам дека со сè поголема сигурност би можело да се констатира дека е извесно оти питонот на македонското правосудство, откако полека-полека се обмота и околу новата власт, сега ...

Груби: На Македонија ѝ требаат судии што не ги насочува ветерот

„Македонија мора да биде успешна приказна. За да биде таа успешна приказна, на Македонија и се потребни целосно независни, но и општествено одговорни медиуми. Активни невладини организации, вклучено општество и ...

Ги гледам новите курири и првоборците, вистински и лажни…

Ги гледам бескарактерните ѓубриња заштитени од украдените пари, адвокатите без образ и корумпираните судии. Го гледам, без изненадување, ефектот „сончоглед“, сите тие квази новинари и интелектуалци и медиумските газди чии ...

Кежаровски: Пресудата на Велешкиот суд е доказ за мојата професионалност

Основниот суд во Велес, вчера, донесе ослободителна пресуда за двајцата осомничени во случајот „Ореше“. Според образложението на одлуката, заштитениот сведок, ниту бил заштитен, ниту загрозен, туку бил лажен сведок кој ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER