fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: СЗО

Фото: Архива

СЗО се обидува да стигне до болницата „Насер“, ИДФ продолжува со потрагата по учесниците во нападите на 7 октомври во Израел

Светската здравствена организација денеска соопшти дека се обидува да стигне до најголемата функционална болница во Појасот Газа, болницата „Насер“, по израелскиот упад. „Во болницата се уште има тешко ранети и ...

СЗО прогласи голема епидемија на мајмунски сипаници во Конго

Светската здравствена организација (СЗО) прогласи голема епидемија на Мпокс (порано позната како мајмунска сипаница) во Демократска Република Конго и во делови од светот. Како што соопшти организацијата на ОН во ...

Шефот на СЗО: Војната во Газа има катастрофални последици по здравјето

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека војната во Газа меѓу Израел и Хамас има „катастрофални“ последици по здравјето. СЗО свика специјална седница за здравствените состојби ...

Сведоштво на тимот на СЗО од Газа: 1.000 пациенти во болница, врескаат од болка, се лекуваат на подот

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска повторно повика на прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, наведувајќи дека информациите за непријателствата и тешките бомбардирања во ...

СЗО: Секој ден во Газа просечно се убиени околу 160 деца, ништо не го оправдува ужасот што го трпат цивилите

Нивото на смртни случаи и страдање во војната меѓу Израел и Газа е „тешко да се сфати“, соопшти Светската здравствена организација. Портпаролот на таа агенција на Обединетите нации, Кристијан Линдмајер ...

The  World Health Organization (WHO) REUTERS/Denis Balibouse

СЗО повика на безбеден пристап до болниците во Газа

Светската здравствена организација (СЗО) повика на безбедносни гаранции за испорака на медицинска помош до клиниките во Газа. Главниот кризен менаџер на СЗО, Мајк Рајан денеска во Женева изјави дека транспортот ...

The  World Health Organization (WHO) REUTERS/Denis Balibouse

СЗО: Помошта за цивилите во Газа е подготвена, се чека отворање на преминот

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека помошта за цивилите во Газа е подготвена и дека се чека отворањето на преминот Рафа. Тедрос изрази ...

фото: МИА архива

Шефот на СЗО: Ситуацијата во Газа излегува од контрола

Ситуацијата во Појасот Газа излегува од контрола, предупреди денеска шефот на СЗО, по експлозијата во болница во која загинаа стотици луѓе. -Ситуацијата во Газа излегува од контрола. Повикуваме насилството од ...

СЗО ја следи новата варијанта на вирусот Ковид

Светската здравствена организација (СЗО) и СAД ја следат новата варијанта на коронавирусот САРС-КоВ-2. Моментално е непознато потенцијалното значење на бројните мутации. СЗО одлучи да ја класифицира новата варијанта во групата ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER