fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: Таравари

Таравари на средба со членовите на Собранието на АА, крилото на Села бара смена на министрите Меџити и Алиу

Продолжуваат тензиите во Алијансата за Албанците кои кулминираа по објавата на лидерот на партијата Арбен Таравари дека на изборите ќе се приклучат кон албанскиот опозициски блок. Од друга страна поранешниот ...

Таравари утре закажа состанок во Куманово, АА преку соопштение потенцира дека Централното Собрание ќе се одржи в сабота во Скопје

Несогласувањата меѓу претседателот на Алијанса на Албанците, Арбен Таравари и претседателот на партиското Централно собрание Зијадин Села продолжуваат и денеска со различните информации за тоа кога и каде ќе се ...

Нападнат поддржувачот на Села од АА, Дритон Небиу: Може да ме убиете, но не можете да ме исплашите

Директорот на Агенцијата за управување со одземен имот, Дритон Небиу, од Алијанса за Албанците, синоќа бил физички нападнат додека со семејството вечерал во еден познат тетовски ресторан. Настанот го потврди ...

Таравари на средба кај Ковачевски: Стратешката цел на земјата е членството во ЕУ и партнерството со САД

Лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски во седиштето на партијата денеска имал средба со претседателот на Алијансата на Албанците Арбен Таравари, на која, како што наведува на Фејсбук, разговарале за реализацијата ...

Таравари: Имаше разговори да бидам претседателски кандидат, но не сум заинтересиран

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари во куса изјава за МИА потврди дека партиите од албанската опозиција му предложиле тој да биде нивен кандидат за претседател на претстојните избори, ...

ФОТО: ЦИВИЛ

Таравари: Неизгласувањето на уставните измени ќе ја отвори пандорината кутија

Ако не се случат уставните промени, ќе се отворат многу проблеми коишто можеби ќе отворат нови прашања кои политичките партии ги немаат кажано, смета Арбен Таравари лидер на Алијанса за ...

ФОТО: ЦИВИЛ

Таравари: АА уште денеска ќе излезе од Влада, ако ВМРО-ДПМНЕ гласаат за уставните измени

Претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари вели дека се подготвени уште денеска да ја напуштат Владата, доколку ВМРО-ДПМНЕ тоа го бара за да гласаат за уставните измени. - Во ...

Грковска-Таравари: Важно е и општините да се вклучат во промоција на принципите на добро владеење

Заменичката на премиерот на Република Северна Македонија задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска беше во работна посета на Гостивар и оствари средба со градоначалникот на општината, Арбен ...

Таравари: Договорите во рамките на Отворениот Балкан мора да бидат целосно интегрирани и имплементирани во рамките на Берлинскиот процес

Претстедателот на Алијансата на Албанците, Арбен Таравари, го изрази својот став и на партијата со која раководи, во врска со Отворен Балкан, иницијатива која неодамна ја напушти владата не Република ...

Таравари: Гостивар е единствена општина во светот каде што се вее ромското знаме и многу сум горд на тоа

„Во Гостивар со векови има повеќе етнички заедници коишто меѓу себе живеат релативно добро,  се користат три јазика, македонскиот, албанскиот и турскиот јазик. Во 2021 година консензуално сите советници донесовме ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER