fbpx
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: технологија

Мелони: Во Италија создаден фонд за вештачка интелигенција од милијарди евра

Премиерката на Италија, Џорџа Мелони денеска најави инвестициски фонд од една милијарда евра наменети за проекти за вештачката интелигенција (АИ), при тоа апелирајќи на „правилата на етиката“ при користењето на ...

Foto: Wikimedia Commons

УНЕСКО предупредува на прекумерна употреба на најновите технологии во училиштата

УНЕСКО предупредува дека прекумерното потпирање на технологијата во образованието може да биде непродуктивно, па дури и штетно, доколку се меша во стекнувањето основни вештини, како што е читањето. Учениците треба ...

Foto: Pixabay free

Секој ден има сѐ повеќе деца со виртуелен аутизам, предизвикан од прекумерната употреба на смартфони

Промените и општествените случувања што се имаат случено направија науката, технологијата и информатиката да стигнат до можеби највисоките пиедестали на општеството. Во денешно време е невозможно да се видат општества ...

До 2025 роботите ќе извршуваат повеќе од работите наместо луѓето

Најдоцна до 2025 година, роботите ќе извршуваат 52 проценти од постоечките работи, речиси двојно повеќе од денес, објави денеска Светскиот економски форум (СЕФ). Истражувањето е засновано на анкета во која ...

Поддршка од Делегацијата на ЕУ за дигитализација на податоци во образованието

Делегацијата на Европската Унија во Скопје изразува подготвеност за поддршка на Министерството за образование и наука во делот на модернизацијата и целосна дигитализација на процесите за прибирање, обработка и анализа ...

Самит на малите земји – нови трендови во бизнисот

Стопанската комора на Македонија најавува конференција за современите трендови во бизнисот како „блокчеин“ технологијата, „краудфандинг“ моделите на алтернативно финансирање, роботиката и автоматизацијата, иднината на „крипто-светот“, но и етичката страна на дигиталниот пазар. Конференцијата ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER