fbpx

Tag: ТикТок

Конгресот го усвои нацрт – законот што овозможува забрана на ТикТок во САД

Конгресот во вторникот го финализираше законодавството што може да доведе до забрана на ТикТок на национално ниво, што ескалираше огромна закана за операциите на компанијата во САД. Како што пренесува ...

ТикТок пред можна казна и суспензија од ЕУ поради сестринската апликација ТикТок Лите

Европските функционери му се закануваат на ТикТок со огромни казни и можна присилна суспензија оваа недела на делови од новата spinoff апликација, лансирана овој месец, за која регулаторите тврдат дека ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Тик-ток, моќна алатка на пропагандата на Кремљ за радикализираните наративи и дезинформации за руската агресија врз Украина

ДРАГАН МИШЕВ  Употребата на социјалните мрежи за документирање на конфликти не е нов феномен. Во изминатите две децении, со препознавањето на платформите како можност да се влијае на историските текови, ...

Републиканците притискаат за закон за принудна продажба или забрана за TikTok во САД, Трамп е против

Водачите на републиканците во Претставничкиот дом се обидуваат да усвојат закон со кој кинеските сопственици на TikTok ќе ги принудат да ја продадат платформата или ќе се соочат со забрана ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Руските пропагандисти со дип фејк манипулација во обид да го „бустираат“ наративот за наводниот конфликт меѓу Зеленски и Залужни

Руските пропагандистите продолжуваат да го „бустираат“ наративот за наводниот конфликт меѓу украинскиот претседател Володимир Зеленски и врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужњи. Како што пренесува Укринформ, во ...

Руската пропаганда со лажно ТикТок видео во обид да го дискредитира Олексеј Данилов, секретарот на Советот за национална безбедност на Украина

Руската пропаганда продолжува да создава негативна слика за украинската влада и мобилизацијата. На социјалната мрежа TikTok се споделува видео од шест секунди во кое се појавува Олексеј Данилов, секретар на ...

Русите фабрикуваат лажно видео дека украински војници се регрутираат во израелските одбранбени сили

На Јутјуб кружи лажно промотивно видео, на кое се гледа војник во униформа на израелските одбранбени сили (ИДФ) кој ги повикува украинските воини да се приклучат на ИДФ. Тој тврди ...

Студија на ЕУ ги критикува големите технолошки фирми поради руските дезинформации

Технолошки гиганти, вклучително и ТикТок и Х (поранешен Твитер), не успеаја ефикасно да се справат со руската дезинформација на интернет во текот на првата година од војната во Украина, се ...

Тикток – брзорастечки канал за ширење дезинформации

Манипулативни содржини од политички карактер, конспиративни содржини или видеа за војната во Украина се најчестите дезинформации што се објавуваат на социјалната мрежа Тикток, која на месечно ниво има околу една ...

Алиу: Конечен став за забраната на Тик Ток по координација со правосудните, образовните и безбедносните институции

Министерот за  информатичко општество и администрација Азир Алиу вели дека конечен став околу иницијативата за забрана на социјалната мрежа Тик Ток во државава ќе има само по координирана активност со ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER