fbpx

Tag: ТИРЗ

Деспотовски го пречека Лимински: Германија е нашиот најголем партнер и најголемиот инвеститор

Директорот на ТИРЗ Јован Деспотовски оствари средба со Сојузниот министер за европски прашања, меѓународни работи и медиуми на покраината Северна Рајна-Вестфалија, Натанаел Лимински кој ја предводеше економската делегација од најголемата ...

Фото: МИА

ТИРЗ: Во јануари позитивен тренд на извоз и зголемување на бројот на работни места

Компаниите во Технолошко - индустриските равојни зони (ТИРЗ) во јануари реализирале извоз од 275,4 милиони евра што е највисоко ниво во последниве пет години. Увозот бил за 8 проценти повеќе ...

Кузеска: Имаме рекордни износи на странски директни инвестиции

Во 2022 годна, една од најкризните години во Европа, бележиме рекордни износи на странски директни инвестиции, објави на прес-конференција портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска. Со тоа ланската година била заокружена ...

„Магнамехатроникс“ ќе инвестира 40 милиони евра во ТИРЗ Штип и ќе отвори 600 работни места

Во Технолошко-индустриската развоја зона во Штип ќе се отвори нова фабрика, инвестиција на компанијата „Магнамехатроникс“ која дизајнира, развива и произведува автомобилски системи, модули и компоненти. Ова е прва инвестиција во ...

И ревизијата потврди: ТИРЗ покажа резултати со промената на концептот за работа после 2017 година

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Дали заради мамурлак или непрофесионална небрежност една девет години стара вест во деновите меѓу Нова Година и Божик стигна на „првите страници“ со наслови со коментари „неверојатно, но ...

Инвестициите и вработувањата низ бројки: Неспоредливи политиките на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Странските инвестиции се многу важен дел за секоја економија, особено за македонската, а со менувањето на власта може да се забележи раст на странските директни инвестиции, но и на платите ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER