fbpx

Трага

Tag: тендери

Функционер на СДСМ под кривична истрага за местење тендери

М.К., функционер на СДСМ од Ново Село е првоосомничен за кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, дознава ЦИВИЛ Медиа од неофицијални извори, а следејќи ја трагата на соопштението ...

Нови рочишта за „Тендери“ и „Тарифа“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжат судењата за предметите „Тендери“ и „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство. На судењето за „Тендери“, каде првообвинета е поранешната министерка за култура ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ повторно се спукаа околу тендерите и државните грантови

ВМРО-ДПМНЕ денеска побара оставки од вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и од директорот на Фондот за иновации, Јован Деспотовски во врска со грантот доделен од Фондот во висина од ...

Најниската цена и обемната документација се уште проблем при конкурирањето на тендер

Најниската цена како критериум за доделување договор за јавни набавки, задоцнетото плаќање и обемната документација за учество на тендерите и понатаму се главните проблеми со кои се соочуваат фирмите.  Најновиот ...

Дукоски и Миланов: Недостасува една секунда од првата „бомба“ за Тендери

Бранителот на обвинетните во случајот „Тендери“, адвокатот Сашко Дукоски смета дека СЈО несериозно ја води постапката и потенцира дека во првата „бомба“ фали една секунда и за разлика од транскриптот ...

„Тендери“ ќе продолжи на 14 мај со изведување материјални докази

Судењето за предметот „Тендери“ на СЈО во кој првообвинета е поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска, ќе продолжи на 14 мај со изведување материјални докази. На денешното рочиште беа преслушани ...

Нови рочишта за „Т.Н.Т“, „Транспортер“ и „Тендери“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство  „Т.Н.Т“, „Транспортер“ и „Тендери“.  Случајот „ТНТ“ се однесува на уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и ...

Судски рочишта за „Тендери“ и „Насилство во Центар“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство, „Тендери“ и „Насилство во Општина Центар“. Поранешната министерка за култура Елизабета Канчевска Милевска е првообвинета во ...

На 13 март продолжува судењето на Канческа Милевска

Претседателот на судечкиот совет во Кривичниот суд Скопје, Осман Шабани, предмалку го прекина денешното прво рочиште од судењето на поранешната министерка за култура Елизабета Канчевска Милевска  и продолжението го закажа ...

Канческа-Милеска на суд за „Тендери“

Поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа Милевска денеска седна на обвинителна клупа во Кривичниот суд, како првообвинета во случајот „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Канческа-Милевска е обвинета за злоупотреби ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVILMEDIA NEWSLETTER