fbpx

Tag: Тренчевска

Тренчевска: Ранливите категории на граѓани остануваат во фокусот на работата на Министерството, се грижиме за сите

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во утринската програма на МРТВ 1, зборуваше за неколку актуелни теми кои се во надлежност на Министерството за труд и социјална политика. ...

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска

Тренчевска: До крајот на месецот очекувам конкретни предлози за пензиите

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска до крајот на месецот очекува конкретни предлози во однос на пензиите, со фокус на пензионерите со ниски месечни примања. Таа денеска одговарајќи ...

Консултативен состанок на Работната група за изработка на законот за минимална пензија

Консултативен состанок утре ќе одржи Работната група, формирана со одлука на Владата,  на кој ќе се разговара  за законот за минимална пензија. Како што вчера најави министерката за труд и ...

Тренчевска: Јас бев 20 години во чекалната, ќе направам сѐ нашите млади час поскоро да влезат во ЕУ

Тренчевска вечерва емотивна пред граѓаните во Струмица ги истакна пропуштените 20 години од нејзината генерација во чекалната на Европската Унија. Таа истакна дека тоа и ја дава должноста како министерка ...

Тренчевска: Сите барања на пензионерите ќе се дискутираат во работната група, нема да има пензија под прагот на сиромаштија

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во гостувањето на утринската емисија „Утро“  на КТВ – Кавадарци, зборуваше за актуелностите поврзани со пензиите. Таа истакна дека досега се реализирани средби ...

Тренчевска: Со заеднички предлози до системски решенија за подобар живот на сите пензионери

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска се сретна со Претседателот на партијата на пензионери, Илија Николовски и претставници од партијата. На средбата се разговараше за актуелните барања на ...

Тренчевска: Најниските пензии се мали, но не можеме да ги изедначиме луѓето кои работеле 45 и оние кои работеле 15 години

Министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, на гостувањето во летното издание на „Клик Плус“ на ТВ21 во однос на линеарното зголемување на пензиите, согласно барањата на пензионерите кои ...

Тренчевска за КТВ: Работиме на палета од социјални мерки кои директно ќе влијаат на квалитетот на живот на пензионерите

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во нејзиното гостување на КТВ Кавадарци зборуваше за задачите на Работната група која беше формирана на последната седница на Влада и за барањата ...

Тренчевска: Родовата еднаквост е еден од приоритетите на Владата

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се обрати на настанот на кој што се презентираше публикацијата „Жените и мажите во Северна Македонија”. Публикацијата е издадена во рамки ...

Тренчевска: Со актуелната методологија, порастот на минималната пензија е околу 4.000 денари

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во утринската програма на Македонската телевизија, зборуваше за пензиите, моменталната методологија за усогласување на пензиите, состојбата на пензискиот систем и барањата на ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER