fbpx
Фото: Б. Јордановска, ЦИВИЛ
Стојан Андов
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: МИА Архива

Tag: Трикафта

Фото извор: МИА

Со законските измени ќе се овозможи директна набавка на „Трикафта“, се става крај на 15 годишниот проблем на пациентите со цистична фиброза

Со законските измени за набавка на лекови кои се произведуваат од еден производител, односно кога станува збор за патентиран лек, се решава децениски проблем на пациентите со цистична фиброза и ...

Ковачевски на средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза: Одобрени над 2,2 милиона евра за лекот „трикафта“

Премиерот Димитар Ковачевски кој денеска имаше средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза, рече дека се одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“, како и дека се дадени насоки ...

Осум пациенти ќе го добијат лекот „трикафта“, најави министерот Сали

Министерството за здравство, Министерството за финансии и Фондот за здравствено осигурување најавуваат дека ќе бидат во постојана меѓусебна и комуникација со производителот околу набавката на лекот „трикафта“ за пациентите со ...

Утре се очекува да се обезбедат средства за лекот „Трикафта“ за 30 пациенти со цистична фиброза

Министерот за здравство, Беким Сали со објава преку својот  Фејсбук профил информира дека се очекува во текот на утрешниот ден да биде донесена одлука за обезбедување средства за лекот Трикафта за 30 ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER