fbpx
Мировен самит за Украина, Швајцарија, 15 јуни 2024
Претседателката на Швајцарија, Виола Амхерд и претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на отворањето на мировната конференција, 15 јуни 2024
Фото: Укринформ

Tag: терористички напад

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Јавното објавување на претепаните осомничени терористи покажува до кој степен руското општество е милитаризирано и толерантно кон насилство

Рускиот претседател Владимир Путин за првпат призна дека „радикалните исламисти“ го извршиле нападот на концертната сала во близина на Москва, истовремено инсистирајќи дека Украина сè уште можела да има улога. ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

Путин и пропагандистите се обидуваат да ја обвинат Украина за терористичкиот напад во Москва

Руските власти покренаа обвиненија против четворица мажи за кои рекоа дека во петокот убиле најмалку 137 луѓе во концертна сала во близина на Москва. Четворицата осомничени, на кои им се ...

Фото: Кабинет на претседателот на Украина

Зеленски за масакрот во Москва: Путин е безвреден лидер

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече Владимир Путин „безвреден“ лидер поради неговата реакција на нападот во концертната сала „Крокус Сити Хол“ во близина на Москва. Тој го повика Путин дека ...

Кијив го отфрли лажното и апсурдно тврдење на Путин дека Украина е вмешана во нападот во Москва

Украинското воено разузнавање остро ги отфрли коментарите на рускиот претседател Владимир Путин за наводната вмешаност на Украина во вчерашниот терористички напад во концертната сала во Москва, објави ДПА. Тврдењето на ...

Терористичката ИСИС ја презеде одговорноста за нападот во концертниот комплекс во Москва, бројот на загинати се зголемува

Терористичката ИСИС (Исламска држава) ја презеде одговорноста за нападот во популарниот концертен комплекс во близина на Москва, во кој загинаа најмалку 115, а повеќе од 140 беа ранети, откако напаѓачите ...

Фото: Скриншот од видео на Би-Би-Си

(ВИДЕО) Би-Би-Си открива како била изведена обука на Хамас за терористичкиот напад врз Израел

Пет вооружени палестински групи му се придружија на Хамас во смртоносниот напад врз Израел на 7 октомври, и тоа откако спроведуваа повеќе заеднички воени вежби од 2020 година наваму, покажува ...

(ВИДЕО) Терористички напад пред турското МВР во Анкара

Турскиот министер за внатрешни работи изјави дека бомбаш самоубиец денеска активирал експлозив во близина на неговото министерство во Анкара, додека вториот напаѓач бил убиен во престрелка со полицијата, објави Еуроњуз. ...

Фото: radiofarda.com

Најмалку четворица загинати во „терористички“ напад во светилиштето Шах Чераг во иранскиот град Шираз

Најмалку четири лица загинаа, а неколку други се повредени во „терористички“ напад во светилиште во иранскиот град Шираз, објавија во неделата државните медиуми. Новинската агенција Тасним соопшти дека двајца вооружени ...

Бајден понуди поддршка на Израел по терористичкиот напад во Источен Ерусалим

Американскиот претседател Џо Бајден доцна синоќа во разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху понуди поддршка од својата земја по вооружениот терористички напад во Источен Ерусалим, во кој загинаа седум Израелци, ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER