fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: тероризам

Данска ја продолжува контролата на границите со Германија поради заканата од тероризам

Данското Министерство за правда денеска соопшти дека земјата ја продолжува заострената контрола на границите со Германија за уште шест месеци поради, како што се наведува, континуираната висока закана од тероризмот, ...

Нема терористички закани насочени кон ОИ 2024, тврдат француските власти

Француската министерка за спорт Амели Удеа-Кастера денеска изјави дека нема „терористичка закана“ насочена кон летната Олимпијада во Париз, додавајќи оти церемонијата на отворањето на Игрите останува „централен план“. „Ги следиме ...

ПУТИН И РЕАЛНОСТА: Руска класика

ЏАБИР ДЕРАЛА Води војна против непостоечки „нацисти“, западни „империјалисти,“ а неговите служби не умеат да предвидат дека се спрема тежок терористички напад во главниот град на државата што ја води ...

Атал: Франција го покрена степенот на тревога од тероризам на највисоко ниво

Француската влада го покрена нивото на тревога од тероризам на највисоко ниво по пукањето во Москва, изјави синоќа премиерот Габриел Атал по состанокот на највисоките безбедносни и одбранбени претставници со ...

Франција ја зголеми безбедноста во црквите во текот на божиќните празници поради страв од терористички напади

Франција ќе ја зголеми безбедноста околу црквите во текот на божиќните празници поради можни напади, пренесува ДПА. Полицијата и жандармеријата ќе бидат видливо распоредени пред црквите за да ги заштитат ...

Обвинети за тероризам четворица косовски Срби поради напад врз изборна комисија во Северна Митровица

Специјалното обвинителство на Косово подигна денеска обвинение против четири лица, осомничени дека во декември минатата година, во текот на локалните избори во Косово, фрлиле рачни гранати и шок-бомби врз канцеларијата ...

Фото: ТВ7

Како Западот му дозволи на Иран да сее ужас низ Блискиот Исток

Сенка се наѕира над пандемониумот кој сега ја зафаќа Светата земја. Зад терористичкиот погром нанесен врз Израел од Хамас се крие најзлобниот од сите блискоисточни деспотизми: Исламската Република Иран. Како ...

Словенија воведува гранични контроли поради заканата од тероризам, а не поради мигрантите

Словенија воведува привремени гранични контроли на границата со Хрватска и Унгарија поради поголем ризик од тероризам, а не од илегални мигранти, и ќе направи се за да се осигура дека ...

Кој е Мохамед Деиф, командантот на Хамас, за кој се тврди дека е стратег на нападот врз Израел?

Израел го нарече минатонеделниот разорен напад на Хамас израелски 11 септември. Тајниот мозок зад нападот, палестинскиот милитант Мохамед Деиф, го нарекува Поплавата на Ал Акса, се вели во сторијата на ...

(ВИДЕО) Фердинанд Никола, експерт за безбедност: Премиерот Курти и претседателот Вучиќ ја имаат крајната одговорност да најдат трајно решение за тензиите меѓу Косово и Србија

Тензиите во северниот дел на Република Косово ескалираа со насилен напад врз косовската полиција, од маскирани и добро вооружени српски екстремисти на 24 септември. Косовскиот премиер Албин Курти ја обвини ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER