fbpx

Tag: украински вооружени сили

Фото: Укринформ

Тешки борби од блиско растојание се водат во Бахмут, командантот на силите за специјални операции ги посети бранителите

Во западните области на градот Бахмут, регионот Доњецк, во тек се тешки борби од блиско растојание, објави британското Министерство за одбрана во ажурираниот извештај повикувајќи се на разузнавачки податоци. „Клучен ...

Русите користат гас против украинската војска во нападите врз Бахмут

Во градот Бахмут во областа Доњецк, руските војници користат гас од непознато потекло против украинските вооружени сили. Низ градот се распоредени најподготвените борбени единици, изјавиле украинските војници во Бахмут на ...

Руската војска губи сила кај Бахмут, наскоро Украинците ќе тргнат во контраофанзива

Во близина на Бахмут, руската армија губи значителни сили, а многу наскоро вооружените сили на Украина ќе ја искористат оваа можност, како што направија во близина на Кијив, Харкив, Балаклија ...

Фото: Петро валоено / Фејсбук

Волошченко: Украинската војска го чека конечниот руски самоубиствен напад во Бахмут

Планираната демилитаризација на руската армија се одвива во градот Бахмут, Донецката област, изјави во интервју за Радио НВ на 20 март украинскиот офицер Петро Волошченко, со воено име Стоун, пренесува ...

Зеленски предупредува на „отворен пат“ низ источна Украина доколку Русија го заземе Бахмут

Руските трупи ќе имаат „отворен пат“ да ги освојат клучните градови во источна Украина доколку ја преземат контролата над Бахмут, предупреди претседателот Володимир Зеленски во интервју за Си-Ен-Ен, додека ја ...

Војската на Путин во Украина заглавена во кал како онаа на Хитлер во 1941 година

Неуспешната офанзива на Русија се повеќе заглавува во калта откако „распуницата“- пролетното затоплување оваа година дојде порано во Украина. Како што пренесува Телеграф, некогаш замрзнатите боишта и шумите покриени со ...

Фото: Укринформ

Британското разузнавање: Малку е веројатно Русија да се обиде да нападне преку Днепро

Откако Русија ги повлече своите сили од западниот брег на Днипро во ноември 2022 година, борбите и извидувањето продолжија на комплексната мрежа на острови и водни патишта што ја сочинуваат ...

Фото: Укринформ

Резников: Независноста на воената индустрија е една од фактори на одбранбената способност на земјата

На украинските одбранбени сили им се потребни стотици илјади беспилотни летала, изјави украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников на Телеграм каналот на украинското Министерство за одбрана, пренесува Укринформ. Министерот за ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER