fbpx
Фото: Фејсбук СДП

Tag: украински вооружени сили

Русите фабрикуваат лажно видео дека украински војници се регрутираат во израелските одбранбени сили

На Јутјуб кружи лажно промотивно видео, на кое се гледа војник во униформа на израелските одбранбени сили (ИДФ) кој ги повикува украинските воини да се приклучат на ИДФ. Тој тврди ...

Бројот на загинати руски војници во Украина надмина 300.000, украинските сили уништија колона Руси кои се обидуваа да ја пробијат одбраната кај Краснохоривка

Украинската војска уништи конвојот со руски војници додека се  обидуваа да ја пробијат одбраната кај Краснохоривка, додека бројот на загинати руски војници во Украина од почетокот на целосната руска агресија ...

Фото: Генералштабот на вооружените сили на Украина

Русите извршија масивен напад на целиот источен фронт без да постигнуваат стратешки успеси, украинските сили ги одбија непријателските напади

Руските сили започнуваат тешки напади во многу сектори на источниот фронт, вклучително и во насоките Авдиевка, Купијанск, Лиман, Бахмут и Маринка, објави Генералштабот на вооружените сили на Украина на 23 ...

Фото: Укринформ

Вооружените сили на Украина го потврдија нападот врз седиштето на руската Црноморска флота

Одделот за стратешки комуникации на Канцеларијата на врховниот командант на вооружените сили на Украина потврди дека одбранбените сили успешно извршиле напад врз седиштето на Црноморската флота на Руската Федерација во ...

Фото: Укринформ

Украинските сили продолжуваат со стабилен, постепен напредок на најмалку четири сектори од фронтот

Украинските сили продолжија со контраофанзивните операции на најмалку четири сектори од фронтот и остварија понатамошен напредок, стои во извештајот на Институтот за изучување на војната (ISW) за состојбата на фронтот ...

Фото: Укринформ

Украинските сили продолжуваат со контраофанзивата и напредуваат во најмалку четири сектори на фронтот

Украинските сили продолжија со контраофанзивните акции на најмалку четири сектори на фронтот  и остварија ограничени територијални придобивки. Геолокацираните снимки сугерираат дека украинските сили направиле ограничен напредок на 30 километри јужно ...

Украинските сили преземаа контрола над 3 квадратни километри во насока Бердијанск и напредуваат во Бахмут

Украинските одбранбени сили постигнаа придобивки за време на нивната офанзивна операција во насока Бердијанск. Конкретно, тие презедоа контрола на површина до три квадратни километри, објави на Телеграм Украинскиот воен медиумски ...

Фото: Укринформ

Резников вели дека Бахмут останува под контрола на Кијив, Пригожин потврдува дека Украинците ги задржуваат позициите во југозападниот дел на градот

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников во интервју за CNA на маргините на дијалогот Шангри-Ла на IISS во Сингапур ги отфрли тврдењата на Москва дека го освоила Бахмут во областа ...

Фото: Укринформ

Бројот на загинати руски војници во војната во Украина надмина 200.000 додека агресорот ги фокусира нападите во четири сектори

Генералштабот на вооружените сили на Украина во утринскиот извештај објавен на Фејсбук соопшти дека руските сили продолжуваат да ги концентрираат своите главни напори на секторите Лиман, Бахмут, Авдиевка и Маринка, ...

Фото: Укринформ

Состојба Бахмут: Путин се соочува со „најлошото можно сценарио“, напредувањето на украинските сили е почеток на претстојната офанзива

Напредувањето на украинските трупи во насока Бахмут е првиот успех на офанзивните операции во одбраната на градот; сепак, ова е само „делумен успех“, изјави командантот на украинските копнени сили, генерал-полковник ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER