fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: УНЕСКО

Костадиновска-Стојчевска: Културното наследство е наш врвен приоритет, уништувањата на Влахо и на Лагадин се преседан што не смее да се повтори

На денешната прес-конференција, министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска се осврна на теми што предизвикаа интерес во јавноста, а се од областа на заштитата на културното наследство, како и на актуелните ...

Шеснаесет европски земји се противат на континуираното учество на Русија во телата на УНЕСКО

По вонредната седница на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, шеснаесет европски земји, вклучително и Литванија, се обратија до лидерите на УНЕСКО во врска со учеството на Русија во највисоките ...

УНЕСКО ќе отвори канцеларија во Охрид, сите документи се доставени

До УНЕСКО уредно и навремено е доставен, како заеднички документ со Република Албанија, ажурираниот Извештај за состојбата со заштитата на Природното и културното наследство на Охридскиот Регион и напредокот во ...

Ангела Меркел, Канцеларка на Сојузна Република Германија од 2005 година (фото извор: Wikimedia Commons)

Меркел доби наградa за мир на УНЕСКО во Брегот на Слоновата Коска за повеќе од 1,2 милиони мигранти во Германија

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел ја доби наградата за мир на УНЕСКО во Брегот на Слоновата Коска за нејзината одлука да прифати повеќе од 1,2 милиони мигранти во Германија, и ...

Фото/ Wikipedia commons

Гутереш: Не смееме да дозволиме да се заборави или негира Холокаустот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска по повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот напиша порака на Твитер, во која повика никогаш не смееме да заборавиме или другите да ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Албанската Џублета под заштита на УНЕСКО, саботажа на Самитот во Тирана, пасошот на Дуа Липа во општеството на спектаклите

КОХА НЕТ: Албанската Џублета под заштита УНЕСКО Џублетата, како традиционална албанска облека, стана дел од списокот на светско наследство како духовно или нематеријално наследство. „На состанокот на Меѓувладиниот комитет за ...

УНЕСКО: Мора да се најде баланс меѓу развојот и заштитата на природните реткости

Статусот на Охрид и Охридското Езеро како светско културно и природно богатство заштитено од УНЕСКО не е доведен во прашање, но мора доследно и во целина да се спроведуваат препораките ...

Меѓународен ден на мајчиниот јазик

Во светот денеска се одбележува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, кој УНЕСКО го прогласи на 30-тата сесија на Генералната конференција во 1999 година. Во 2000 година 21 февруари е промовиран ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER