fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: УНЕСКО

Ковачевски во Париз на Генералната конференција на УНЕСКО, на Парискиот мировен форум и на вечера со Макрон

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ќе биде во работна посета на Париз, каде што ќе се обрати на 42. Генерална конференција на УНЕСКО, соопшти вечерва владината прес-служба. На официјалната посета ...

Костадиновска-Стојчевска на седница на Национална комисија на УНЕСКО: За да постигнеме успех, неопходно е секој да го понесе својот дел од обврските

Во Владата на Република Северна Македонија денеска се одржа седница на Националната комисија за УНЕСКО на РСМ, на која се дискутираше за одлуката и за заклучоците од 45. сесија на Комитетот за светско ...

Костадиновска Стојчевска: Статусот на УНЕСКО останува, остануваат и препораките за негово зачувување

Комитетот за светско културно наследство на УНЕСКО високо го вреднува донесувањето на стратегискиот план заедно со Република Албанија, како потврда за нашите искрени намери за зачувување на статусот и подготвеност ...

Одлука од Ријад: Охридскиот регион останува на листата на светско наследство на УНЕСКО

Охридскиот Регион, како универзална вредност, останува на листата на светско наследство на УНЕСКО, одлуката е сооштена на 45-тата сесија на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, што се одржува во ...

УНЕСКО сака да вклучи делови од Кијив и Лвив на листата на загрозено светско наследство

Катедралата Света Софија и манастирската зграда во Кијив кон средината на овој месец ќе бидат ставени на листата на загрозено светско наследство, како и историскиот центар Лвив, во западниот дел ...

Foto: Wikimedia Commons

УНЕСКО предупредува на прекумерна употреба на најновите технологии во училиштата

УНЕСКО предупредува дека прекумерното потпирање на технологијата во образованието може да биде непродуктивно, па дури и штетно, доколку се меша во стекнувањето основни вештини, како што е читањето. Учениците треба ...

 Фото: ФБ „Охрид SOS“

Претставници на УНЕСКО и на Бернската конвенција во Охрид – нафтена дамка во Студенчишта, бетонска платформа зад границата со Албанија

Декларираните заложби за заштита на Охридското Езеро повторно на тест. На самото крајбрежје на езерото на албанската страна кај селото Тушемиште се изведуваат градежни активности со истурање бетон во водата. ...

Foto: Wikimedia Commons

УНЕСКО и партнерите со нов проект за борба против антисемитизмот преку образованието низ Европа

УНЕСКО, Европската комисија и Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОДИХР) започнуваат двегодишен проект за справување со антисемитизмот во Европа преку образование, во време кога еврејските заедници ...

Пендаровски: Прославуваме два големи јубилеи, 100 години од раѓањето на Шопов и 30 години членство во УНЕСКО

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, денеска се одржува целодневна програма во чест на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, Ацо Шопов. Настанот е дел од Националната ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER