fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Устав

Како Радев му помага на Мицковски?

Како Радев му помага на Мицковски? Министерот за надворешни работи на Бугарија денес во изјава, пренесена од сите македонски медиуми, вели дека земјава не мора да брза за промена на ...

Аврамовска-Мадиќ: Што изгуби Хрватска со внесот на Македонците во Уставот?

Приоритет за ЕУ се реформите, но патот кон ЕУ ќе се отвори само со уставните измени, рече заменик министерката за правда Викторија Аврамовска Мадиќ во гостувањето во Телма телевизија. Таа ...

Фото: ЦИВИЛ

Османи: Процесот на уставни измени да се фокусира на ЕУ и да не се оптоварува со други политички прашања

Сега е потребно да се концентрираме на уставните измени поврзани со продолжување на преговорите со ЕУ, затоа што тие се целосно технички, немаат политички последици, не носат никаква закана за ...

Маричиќ: Не е разговарано за друга интервенција во Уставот

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ изјави дека нема никаков договор ниту е разговарано за каква било друга интервенција во Уставот, освен за впишување на Бугарите, Црногорците, Хрватите и другите ...

Се чека опозицијата да потврди учество во работната група за уставните амамдмани

Прашање на денови е кога ќе биде формирана работната група за уставни измени во која ќе учествува широк спектар на општествени чинители. Се очекува опозицијата до крајот на неделава да ...

Бугарите имплицитно се веќе во преамбулата на Уставот

Невидена ароганција покажува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кон претставниците на меѓународната заедница и кон официјални функционери од пријателски земји кои се обидуваат да помогнат во процесот на пристапување на ...

Не е точно дека пратеници од мнозинството нема да гласаат за уставните измени, вели премиерот

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека не е точно оти има пратеници од владејачкото мнозинство, односно од СДСМ, кои се против уставните измени. Според него, тоа што го кажува опозицијата ...

Шкариќ: Со уставните измени ќе се потврди дистинкцијата меѓу Македонците и Бугарите

Решението за малцинските заедници во Македонија треба да биде истоветно како што е во Хрватска, рече професорот по уставно право Светомир Шкариќ во гостувањето во Топ тема. Инаку во Хрватска ...

Борел: Северна Македонија ја доби „најдобрата зделка што можеше да ја добиете“ и не е реално да се очекува повторно отворање и преговарање за Преговарачката рамка

Иднината на Северна Македонија и нејзините граѓани е во рамките на ЕУ, бидејќи само заедно сме доволно силни да се соочиме со предизвиците на тешкото геостратешко опкружување, а за да ...

Макрон: Абортусот треба да се вметне во францускиот Устав

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска  изјави дека го поддржува внесувањето на  правото на абортус во францускиот Устав, додавајќи дека тоа ќе покаже солидарност со жените ширум светот. Макрон ова го изјави на ...

Page 3 of 11 1 2 3 4 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER