fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Устав

Предлог-иницијативата за уставни измени од Министерството за правда испратена во Владата

Предлог-иницијативата за уставни измени изготвена од Работната група од Министерството за правда е испратена во Владата, која треба да ја разгледа на седница, а потоа и да ја достави до ...

Коп: Како што веќе реков, нема ново вето. Ако Преамбулата на Уставот се смени, тогаш втората фаза од преговорите е автоматска и не може да има вето таму.

Коп: Нема да има ново вето, уставните измени се гаранција за почеток на преговорите

Менувањето на Преамбулата на Уставот е гаранција за почеток на новата фаза од преговарачкиот процес на Северна Македонија со ЕУ, уверува холандскиот амбасадор во земјава, Дирк Јан Коп, објави Слободна Европа.  ...

Цаца Николовска: Работната група за уставни измени нема мандат да го редефинира Уставот

Претседателката на Работната група за подготвување на предлог иницијативата за потребата од измени на Уставот, Маргарита Цаца Николовска вели дека нивниот мандат апсолутно не е да се редефинира Уставот и ...

Влада: САД директно и порачаа на опозицијата да го поддржи европскиот пат на државата и уставните измени

Вашингтон директно и порача на опозицијата да го поддржи европскиот пат на државата, да поддржи уставни измени и да не блокира закони од клучно значење за државата, брифираат владини извори, ...

Зоран Иванов (фото: ЦИВИЛ)

Кукавичко јајце

ЗОРАН ИВАНОВ Трик политика на актуелниот бугарски државен врв предводени од тврдокорниот живковист, претседателот на земјата која стана членка на Европската Унија пред 15 години и која оттогаш ментално и ...

Пендаровски: Нема согласност од сите партии за средба за промени во уставот, немам проблем со замена на фразата 20 проценти

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во моментот нема согласност од сите политички чинители за да се одржи кај него средба на која би се зборувало за можните уставни измени. Како ...

Фото: Принтскрин

Аврамовска Мадиќ: Внесувањето на другите народи во Преамбулата на Уставот нема да го загрози идентитетот на македонскиот народ

Заменик-министерката за правда Викторија Аврамовска Мадиќ вечерва изјави дека внесувањето на другите народи во Преамбулата на Уставот нема да го загрози идентитетот на македонскиот народ, пренесува МИА. Жалам што опозицијата ...

Маричиќ: Местото за разговори за предлозите за уставните измени е во работната група, а не на прес-конференции

„Се надевам дека сите партии ќе дадат номинации за работната група за уставните измени, бидејќи местото за размена на идеи, давање на предлози и дефинирање на Преамбулата на Уставот е ...

Page 2 of 11 1 2 3 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER