fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Устав

проф. Борче Давитковски (фото: Ариан Мехмети/ЦИВИЛ)

Проф. Давитковски за ЦИВИЛ Медиа: Правото на локалната самоуправа е уставно загарантирано право на граѓаните

Со професорот Борче Давитковски разговаравме за Законот за локална самоуправа, кој во моментот е повлечен и чека формирање на новата Влада. https://www.youtube.com/watch?v=9ZHyybfgcUQ „Се поставува прашањето како се крши Уставот. Согласно ...

Ахмети го предложи Османи за претседателски кандидат, побара и промена на Уставот

Бујар Османи и официјално ќе биде претседателскиот кандидат на ДУИ за шеф на државата, соопшти лидерот на ДУИ Али Ахмети во видеообраќање преку Фејсбук Тој најави дека претстојните двојни избори ...

(ЕКСКЛУЗИВНО) Фрчкоски за македонскиот конституционализам (1): Ако успееше тајната операција „Опера“ на КОС, за државен удар во Југославија и квислиншка влада во Македонија, нас ќе нè пратеа в затвор

„Белешки за македонскиот конституционализам, концепт на Уставот од 1991 година“ во издание на ЦИВИЛ, е нова книга на проф. д-р Данаилов Фрчкоски. Одличен повод за интервју со Авторот, што ќе ...

Австралијанците гласаа против признавање на Абориџините во Уставот, кампањата ја обележаа расизмот и лажните вести

Австралијанците денеска јасно и одлучно на референдум го отфрлија предлогот за признавање на абориџинското население во Уставот на крајот од жестоката кампања што ги продлабочи расните поделби во таа држава. ...

Разорната бура на иднината!

ДЕСТАН ЈОНУЗИ Во Северна Македонија веќе неколку години владее антизападна енергија, која во одредени историски моменти, како што е во моментот со процесот на уставни измени, се претвори во деструктивна ...

Зајкова: Потребни се државнички решенија, а не да се создава нов конфликт, да се креираат непријатели и да се сее страв

Пратеничката и претседателка на Либерално-демократската партија Моника Зајкова во интервју за Рацин.мк зборува за постојаната реторика на опозицијата за избори во тек на значаен процес, измените на Уставот, стратешката определба за ...

Турците, Бошњаците и Ромите се за интеграција: Пратениците на етничките заедници да го напуштат бавниот воз на Мицкоски

Претставници на турската, босанската и ромската заедница за Фронтлајн велат дека единствениот пат за просперитет на Северна Македонија е тој кон Европската Унија. Велат дека што поскоро треба да се ...

Фото: МИА архива

Продолжува дипломатската офанзива за уставни измени, во Скопје министри за Европа на Германија, Франција и Полска

По тројката шефови на дипломатии на Австрија, Чешка и Словачка, кои минатата недела беа во Скопје, за да лобираат за уставни измени, денеска во земјава се министрите за Европа на ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: ОЈО под кодно име „Феникс“ започна истрага за „Скопје 2014“, Ковачевски посочи неколку надлежни институции за истрага во случајот„Соравија“, СДСМ оптимисти дека ќе се отвори Уставот

ВЕСТ НА ДЕНОТ Во предметот „Феникс“,  првосомничен во случајот е поранешниот премиер Никола Груевски, второосомниочен е ексвицепремиерот и министер за финансии во неговата влада Зоран Ставрески, а на листата се ...

Page 1 of 11 1 2 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER