fbpx
Фото/ Wikimedia commons

Tag: училишта

Фото: МИА архива

Почна судењето против Мерко за незаконско назначување директори во училиштата

Во Основниот суд во Струга денеска почна главната расправа против струшкиот градоначалник Рамиз Мерко за незаконско назначување директори во основните училишта, во селата Подгорци, Лабуништа, Велешта и „Браќа Миладиновци“ во ...

Од следната година мобилните телефони забранети во холандските училници

Мобилните телефони, таблетите и паметните часовници ќе бидат во голема мера забранети во училниците во Холандија од 1 јануари 2024 година, објави денеска холандската Влада, која настојува да го ограничи ...

Масовно паѓање во бесвест во мексиканските училишта: Опасноста започнала од Ватсап

На 23 септември 2022 година, 12-годишната Есмералда се онесвестила додека излегувала од тоалетот во средно училиште во Тапачула, Мексико. По неа излегла нејзината најдобра пријателка Диала која исто така паднала ...

Фото: Влада.мк

Шаќири: Спортот како и образованието е право на секое дете, обврска на општеството е да ги отстранува бариерите за инклузија

Министерството за образование и наука континуирано работи на обезбедување инклузивно образование и зголемување на учеството на сите деца и млади во воспитно-образовниот процес, со особено внимание на децата што можат ...

Фото: миа.мк

Краткиот период и недоволно практична настава се меѓу причините за стопирање на запишувањето вонредно на здравствените струки

Краток период на завршување и недостиг од практична настава, која е значајна за здравствените струки, се меѓу причините за одлуката на МОН да се стави во мирување вонредното запишување на ...

По заканата со бомба, блокирана улицата и испразнета гимназијата „Јосип Броз - Тито“ во центарот на Скопје, 27 октомври 20222 (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

Кога ќе добијат закани, училиштата да ја продолжат наставата онлајн – насоки од МОН при дојави за поставени бомби

Дојавите за поставени бомби во училиштата, кои се праќаат на нивните електронски адреси од октомври минатата година, влеваат паника кај учениците, го нарушуваат менталното здравје и влијаат негативно на нивната ...

МВР: Лажни се заканите за бомби во скопските училишта

Лажни се заканите за наводно поставени експлозивни направи во училишта во Скопје, завршија сите потребни проверки, информира вечерва Министерството за внатрешни работи. Оттаму посочуваат дека се направени сите потребни проверки ...

Училиштата во Туркије ќе бидат затворени една недела

Сите училишта во Туркије ќе бидат затворени една недела по разорните земјотреси што ја погодија земјата, соопшти денеска турскиот министер за образование Махмут Озер. Претходно денеска потпретседателот на Туркије изјави ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER