fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Вашингтон

Фото: Укринформ

Функционери на НАТО: Кијив постигнува значајни резултати на бојното поле, Украина ќе биде приоритет на самитот на НАТО во Вашингтон

Украина постигнува суштински резултати на бојното поле, додека акциите на Русија се неефикасни од воена гледна точка, изјави претседавачот со Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер на прес-конференција по ...

Фото: МВР

Спасовски од Вашингтон: Продолжува поддршката од конгресменката Тени за Северна Македонија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска, за време на работниот престој во Вашингтон оствари средба со конгресменката Клаудија Тени, копретседавач со Конгресниот кокус за Македонија, за Американците со македонско ...

Голем Марш за Израел во Вашингтон: „Никогаш нема да не истребите“

Десетици илјади демонстранти се собраа денеска во Вашингтон на Маршот за Израел, изразувајќи солидарност со Израел во војната со Хамас и осудувајќи го зголемениот антисемитизам. Улиците во центарот на градот ...

Фото: pbs.org

Блинкен и Остин пред сенаторите: Путин ќе победи ако финансирањето на Израел се одвои од Украина

Шефовите на Стејт департментот и Пентагон во вторникот ги предупредија сенаторите дека доколку пратениците одобрат финансирање за Израел, но не и за Украина, рускиот претседател Владимир Путин ќе победи. Како ...

Демонстранти со транспаренти „Не во мое име“ упаднаа во зграда на американскиот Конгрес барајќи прекин на огнот во Газа

Стотина демонстранти упаднаа во една од зградите на американскиот Конгрес, барајќи од пратениците и администрацијата на Џо Бајден да извршат притисок за прекин на огнот во Газа, која Израел ја ...

Фото:  Влада на Република Северна Македонија

Битиќи од Вашингтон: Заедничките политички интереси со САД отвораат нови потенцијали за економскиот раст и развој на Северна Македонија

Северна Македонија ја ужива целосната поддршка на САД за нејзините стратешки политики за полноправно членство на земјата во ЕУ, изјави Зменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски ...

Во Вашингтон засега мирно со засилени безбедносни мерки пред доаѓањето на конвојот на Трамп во градот

Неколку часа пред доаѓањето на поранешниот претседател Доналд Трамп за да му биде предјавено обвинение за попречување мирен трансфер на власта по претседателските избори во 2020 година, зградата на федералниот ...

Маричиќ: Целта е членство во ЕУ, но регионалната соработка е појдовна точка за заедничка европска иднина

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска во Вашингтон учествувал на конференција на тема „Западен Балкан: Трансатлантска и регионална соработка – градење силни сојузи“, на покана на Трансатлантската лидерска ...

Маричиќ-Ли: До ЕУ само со реформи, дијалог и регионална соработка, да се искористи моментумот

Во Вашингтон вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска се сретна и со директорот на Канцеларијата за Европска Унија и регионални прашања при Стејт Департментот, Роб Ли, со кој зборуваа ...

Ковачевски во Вашингтон на средби со Блинкен, Ескобар и Шоле

Премиерот Димитар Ковачевски денеска и утре продолжува со дводневна работна посета во Вашингтон. Во Вашингтон, како што соопшти владината прес-служба, премиерот Ковачевски е предвидено да оствари средба со државниот секретар ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER