fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Влада на Република Македонија

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис во посета на Македонија

Џејмс Матис, американскиот секретар за одбрана, пристигна претпладнево во Владата на средба со премиерот Зоран Заев и вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска. Матис допатува изутринава на Меѓунардниот аеродром Скопје, ...

Владата на РМ упати извинување до Република Австрија

Владата на Република Македонија упатува извинување до Република Австрија за ненамерниот протоколарен пропуст при посетата на сојузниот канцелар, Себастијан Курц, во Република Македонија, со поставувањето на латвиското место австриското знаме ...

Курц: Гласајте „за“ договорот и „за“ европска перспектива на Македонија

Решавањето на прашањето за името е голема шанса за динамика на Македонија и на целиот регион. Го поздравувам постигнатиот компромис и ги повикувам граѓаните да учествуваат на претстојниот референдум и ...

Меркел во Скопје на 8 Септември – Денот на независноста

Агендата за посетата на германската канцеларка Ангела Меркел се уште не е прецизирана, но нејзиното совпаѓање со македонскиот државен празник 8 Септември само по себе зборува за симболиката, рече денеска ...

Прослава на отворено пред Владата за Денот на независноста

Денот на независноста, 8 Септември, ќе биде одбележан во дворот на Владата, под отворено небо. Како што соопшти денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, предвидена е богата програма, а поканети се ...

Државата ќе им помогне на општините во враќање на затекнатите стари долгови

Државата ќе им помогне на општините во враќање на затекнатите стари долгови, а со ребаланост во октомври ќе бидат алоцирани средства за трајно да се реши проблемот, изјави денеска премиерот ...

Собранието ќе ги врати парите што нема ги искористи за кампањата

Владата му префрлила 80 милиони денари на Собранието за кампањата за референдумот, но финансиите наменети за 41 отсто од пратениците ќе бидат неискористени и не може да се пренаменат, информираат од Собранието ...

Започна одбројувањето

Владејачките партии, вонпарламентарни партии и невладини организации се обединија под слоганот „Заедно ЗА европска Македонија“ во повикот до граѓаните за позитивен исход на референдумот и за евро-атлантска иднина на Македонија. ...

Page 2 of 10 1 2 3 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER