fbpx

Tag: Владимир Путин

Протест пред руската амбасада во Будимпешта / Фото: Икс

Што не е во ред со Унгарија? Орбан тргнува во фронтален напад против ЕУ и Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на 18 ноември изјави дека верува оти разговорите меѓу ЕУ и Украина за нејзиното пристапување би биле грешка бидејќи Украина е „светлосни години“ од тоа да ...

Македонските медиуми во служба на претседателската кампања на Путин

Заменик-шефот на сепаристичката ДНР, Јан Гагин, шефот на движењето во Запорижја „Заедно со Русија“ Владимир Рогов, Спутник (и руската и српската верзија), Политика.рс, се дел од најрелевантните извори кои ги ...

Фото: Скриншот YouTube

Претседателската кампања на Путин ќе ја минимизира војната поради неуспесите, додека ја прикажува Русија како „остров на спокојството“, а Западот полн со проблеми

Следните претседателски избори во Русија се само неколку месеци, но политичките стратези на Путин работат на неговата предизборна порака повеќе од две години. Да, Кремљ планира да се вклучи во ...

Фото: Скриншот Икс

(ВИДЕО) Поради анти-израелската пропаганда на Путин запален еврејски центар во Дагестан, толпата упадна на аеродромот во Махачкала барајќи Евреи на летот од Тел Авив

Како резултат на анти-израелската пропаганда на Путин која ги разбуди емоциите кај муслиманската заедница во регионот, беше запален еврејскиот културен центар во Налчик, руската провинција Дагестан, објави на Икс Вишеград ...

Соочувајќи се со големи загуби и без напредок, Русија го намали оптимизмот за офанзивата на Авдиивка

Рускиот диктатор Владимир Путин и другите руски воени коментатори го намалија својот оптимизам за операциите во близина на Авдиивка, напиша Институтот за проучување на војната (ISW) во својот извештај од ...

Фото: Укринформ

Македонските медиуми и руската пропаганда: Путин кивна, НАЗДРАВЉОТ!

ДРАГАН МИШЕВ Доколку се обрне внимание на содржините кои дел од македонските медиуми ги објавуваат на своите канали за информирање, може да се добие впечаток  дека Северна Македонија, во најмала ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Путин и Евреите: Како Русија оди кон државен антисемитизам

Никој не верува во имиџот на Украинците како „закоравени антисемити“ создаден од Русите. Пред сè, затоа што сите поплаки за украинскиот антисемитизам од страна на Кремљ изгледаат комично на позадината ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Смртта на Пригожин последна во серијата нерасчистени убиства во путиновата Русија, што е следно?

Смртта на противникот на рускиот претседател Владимир Путин не е нешто ново во историјата на Русија. Повеќе од 20 критичари и противници на Путин се убиени или умреа во сомнителни ...

Фото: Скриншот

Четири клучни работи од снимката кои навестуваат што најверојатно се случило со авионот на Пригожин

Дали приватниот авион со Евгениј Пригожин е урнат и што точно се случило со него? Изнесени се неколку теории за тоа што може да била причината која го натерала авионот ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER