fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Владимир Путин

Финска воведе привремени контроли на внатрешните граници на ЕУ

Пред средбата помеѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин денеска во Финска е покрената привремена контрола на внатрешните граници на Европска унија, како дел од зајакнување на ...

Самитот на НАТО првпат ги обелодени поделбите помеѓу сојузниците

Додека вниманието на македонската јавност беше целосно свртено кон поканата за влез во Алијансата, Самитот на НАТО всушност се занимаваше со разликите помеѓу САД и европските сојузници, кои долги години ...

Вучиќ потврди: Путин доаѓа во Белград

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска потврди дека рускиот претседател Владимир Путин ја прифатил поканата за посета на Белград, по повод одбележувањето на 100 годишнината од победата во Првата светска војна. ...

Путин: Очекувам укинување на западните санкции кон Русија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека очекува постепено укинување на западните економски санкции кон Русија и нормализација на односите меѓу Москва и Западот, јави ДПА. - Сегашните санкции против Русија, ...

Лавров: Западната тројка да не ги премине „црвените линии“ во Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин изрази подготвеност да се сретне со американскиот колега Доналд Трамп, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во интервју за „Спутник“. - Претседателот Путин е подготвен ...

Путин: Трамп има демократски мандат кој мора да се почитува

Претседателот Владимир Путин вчера изјави дека Русија останува отворена за соработка со Вашингтон, иако политичките непријатели на Доналд Трамп во САД се обидоа да го спречат да ги исполни ветувањата ...

Page 11 of 12 1 10 11 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER