fbpx
Фото: МИА
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: vmro dpmne

Фотомонтажа: ЦивилМедиа

Утрото по митингот на ВМРО-ДПМНЕ

Утро по големиот народен митинг на Коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Во една приградска скопска населба...пробува да се разбуди полека отворајќи го едното око, мижурка додека зрак од дневната ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Кој тоа таму пее?

ДРАГАН МИШЕВ По старата испробана тактика „они ка’о не напаѓаат, ние ка’о се браниме“ (на која, да бидеме искрени, авторско право и не му припаѓа на Мицкоски, тој кутриот само ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Мицкоски „загрижен“ за руското влијание во ЕУ додека коалицира со путинистот Стоилковиќ

ДРАГАН МИШЕВ На Втората годишна конференција на ветерани на ВМРО ДПМНЕ, претседателот со најголем опозициски стаж, Христијан Мицковски, изрази жалење затоа што Европа повторно, според него по којзнае кој пат ...

Партија на пензионери: ВМРО-ДПМНЕ повторно се обидува да манипулира со пензионерите

Партијата на пензионери, со внимание, ги проследи протестите на групи пензионери, особено во врска со искажаните заложби за враќање на начинот на усогласување на пензиите како во време на владеење ...

Зечевиќ: Можеме да успееме и заедно да се гордееме на новиот заеднички национален и државен успех – членството во ЕУ

Генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ во интервју за Фокус истакна дека за поздравување е чекорот што го направи и опозицијата на лидерската средба. Не само од аспект на прифаќање ...

Петровска: Во уставните измени нема ништо спорно, да се собере политичка храборст за нивно донесување

Министерката за одбрана Славјанка Петровска вечерва, во врска со уставните измени, рече дека за да се водат какви било разговори, мора двете страни, и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, да имаат јасно ...

Шабани: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за многу краток период ќе ги поддржат уставните измени

Одлучивме да станеме дел од парламентарното мнозинство бидејќи на овој начин овозможуваме да се постигне потребниот број за изгласување на уставните измени, вака ја образложува одлуката на приклучување на АА ...

ВМРО-ДПМНЕ ја поткопува работата на институциите за заканите со бомби, која е нивната улога?

Пратеникот на СДСМ Миле Талески денеска на прес-конференција изјави дека ВМРО-ДПМНЕ ја попречува работата на институциите во спроведување на мерките за справување со заканите за поставени бомби во училиштата. Јавните ...

Држете го крадецот… повика ВМРО-ДПМНЕ ишкајќи си ја мувата од капата

ДРАГАН МИШЕВ Сејачите на магла од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на шпицниот градоначалник Мицкоски со полни раце работа... како да го пренасочат вниманието на граѓаните од хаосот кој владее во Скопје поради ...

Град Скопје како воспитна институција – По три месеци расправии, Славевски се надева дека Арсовска ја научила лекцијата, а што добиваат граѓаните?

По три месеци драми и расправии меѓу градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска и советниците од ВМРО-ДПМНЕ сепак доцна синоќа со 28 гласа „за“, се изгласа буџетот на Град Скопје ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER