fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)
Анџела Агелер

Tag: Војна во Газа

(ВИДЕО) Израелската армија врзала ранет Палестинец за хаубата на воено возило

Израелските сили на Западен Брег врзаа ранет Палестинец за хаубата на воено возило за време на рација во градот Џенин. Израелската војска соопшти дека нејзините сили го прекршиле протоколот со ...

Поделба во Израел – Нетанјаху против армиските тактички паузи за време на борбите во Газа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги критикуваше плановите објавени од војската во неделата да одржува дневни тактички паузи во борбите долж еден од главните патишта што водат кон Газа за да ...

Нетанјаху повикан во американскиот Конгрес додека продолжува офанзивата во Рафа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја прифати поканата да им се обрати на претставниците во двата дома на американскиот Конгрес, соопшти синоќа неговиот кабинет, додавајќи дека тој ќе биде првиот странски ...

Фото/ Wikimedia commons

Семејствата на израелските заложници ја повикуваат владата да го прифати предлогот за прекин на огнот

Семејствата на израелските заложници кои се држат во Газа ги повикуваат сите членови на нивната влада да го прифатат планот за прекин на огнот, преставен од американскиот претседател Џо Бајден, ...

Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Шпанската министерка за одбрана Роблес: Во Газа се случува „вистински геноцид“.

Шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес во саботата изјави дека она што се случува во Газа е „вистински геноцид“, пренесува Си-Ен-Ен. За време на прославата за Денот на вооружените сили ...

Израелската влада стравува дека Меѓународниот кривичен суд  подготвува налози за апсење на високи израелски функционери, меѓу кои и Нетанјаху

Се зголемуваат шпекулациите за можен неизбежен потег на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) против високото израелско раководство, откако повеќе израелски медиуми известија дека тамошните власти веруваат дека Судот наскоро ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER