fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: Володимир Зеленски

Зеленски: Критично важна е брза одлука на американскиот Конгрес за помош за Украина

Брза одлука на американскиот Конгрес да ја деблокира финансиската помош за Украина е од „критично значење“, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија армија има сериозно недостиг од муниција против ...

Фото: Укринформ

Руското ракетирање на Одеса: Обид за атентат врз Зеленски или коинциденција?

Утрото на 6 март Русија ја нападна Одеса за време на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. Предупредувањето за опасност беше проследено со експлозии. Воздухопловните ...

Фото: Кабинет на претседателот на Украина

Зеленски ги поздрави обвиненијата на МКС против двајцата руски команданти

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја поздрави одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налози за апсење на двајца руски команданти и изјави дека секој сторител на злосторства мора ...

Фото: Фејсбук

Средба на Пендаровски, Зеленски и Рама на Самитот Украина – Југоисточна Европа во Тирана

Македонскиот претседател Стево Пендаровски присуствува на Самитот Украина – Југоисточна Европа, во Тирана, Република Албанија, каде имаше средба со домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател Володимир Зеленски. Целосна ...

Фото: Скриншот

Зеленски: Денес во Тирана ќе се сретнам со бескомпромисниот пријател на Украина, Еди Рама и ќе учествувам на самитот Украина-Југоисточна Европа

Претседателот на Украина Володимир Зеленски, кој доцна синоќа пристигна во Тирана, главниот град на Албанија, ќе учествува на Самитот Украина-Југоисточна Европа и ќе разговара со премиерот на Албанија Еди Рама, ...

Фото Фејзбук

Зеленски на средба со принцот на Саудиска Арабија, разговарале за мировната формула на Кијив за ставање крај на конфликтот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Саудиска Арабија имаше средба  со принцот престолонаследник Мохамед бин Салман за текот на руската двегодишна инвазија на Украина, истакнувајќи ги напорите на кралството да ...

Одбележување на украинскиот „Ден на Хероите на Небесните Стотина“, честитки од европски лидери

Украина на 20-ти февруари го одбележува Денот на Хероите на Небесните Стотина (или како што ги викаат Украинците „Небесна сотња“) во согласност со Претседателската одлука од 2015 година „За почитување ...

Фото: Кабинет на претседателот на Украина

Зеленски го назначи Анатолиј Бархилевич за нов началник на Генералштабот на украинската армија

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска го назначи генерал-мајор Анатолиј Бархилевич за нов началник на Генералштабот на украинската армија, по разрешувањето на Серхи Шаптала. Во своето вечерно видео обраќање, Зеленски ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER