fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: војници

Идејата на Зеленски за рехабилитација на украински деца и војници се разгледува во Скопје

Прифатлива е идејата на украинскиот претседател Зеленски ранети и повредени украински војници да дојдат на рехабилитација во Северна Македонија, вели претседателот Пендаровски. Македонските власти разгледуваат и можност за рехабилитација на ...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг (фото извор: Каналот на Телеграм на Украинската Верховна Рада)

Шефот на НАТО: Размислуваме за трајно зголемување на војниците во Косово

НАТО размислува за трајно зголемување на бројот на војници во Косово со цел да ги држи тензиите под контрола, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. НАТО испрати стотици дополнителни ...

(ВИДЕО) Семејства на руските војници снимија порака за Путин: Загубите се колосални

Членови на семејствата на руските војници кои се борат во Украина неодамна објавија видео во кое го повикуваат Путин да ги отстрани нивните најблиски од првите борбени редови. Видеото е ...

(ИНФОГРАФИК) Генералштаб на вооружените сили на Украина: Земјата агресор загуби повеќе од 250.000 војници

Генералштабот на вооружените сили на Украина денеска излезе со нови податоци за загубите што ги претрпе руската страна од почетокот на целосната воена агресија. Според украинските воени извори, рускиот агресор ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Нови барикади на северот на Косово, Србија ги стави војниците во состојба на готовност

КОХА: Нови барикади на северот на Косово На северот на Косово поставени се две нови барикади, една во Северна Митровица и една во Звечан, на местото познато како Керши и ...

Foto: Profimedia

(ВИДЕО) Зеленски со бранителите на Бахмут: Вие сте супермени

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска беше во ненајавена посета на Бахмут, украинскиот град во регионот на Доњецк, кој руските сили очајнички се обидуваат да го освојат со месеци. Притоа трпат ...

Во Сомалија убиени 27 војници

Најмалку 27 војници се убиени во напад со автомобил-бомба од страна на припадници на екстремистичката група Ел Шабаб врз воената база Бар Сангуни во јужна Сомалија. Групата соопшти дека ја ...

Во Турција продолжува апсењето на војници поврзани со ФЕТО

Турските власти денеска издадоа налози за апсење на 70 војници под обвинение за поврзаност со организацијата на муслиманскиот свештеник Фејтулах Ѓулен (ФЕТО). По издадените налози полицијата спроведе акција за апсење ...

Турција: Издаден налог за апсење на 70 војници поради сомнеж за врски со Ѓулен

Турското обвинителство издаде налог за апсење на 70 војници, кои се осомничени за поврзаност со муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во егзил во САД. Полицијата спровела координирана акција во ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER