fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: вредности

Ушите затнати, очите силно затворени

ЏАБИР ДЕРАЛА Прстот секогаш е вперен во државата, институциите и политичките класи. Ретко (да не речам никогаш) се упатува критички поглед на оние што носат огромна, веројатно пресудна, одговорност во ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Кога патот кон ЕУ би бил италијанска песна

ЏАБИР ДЕРАЛА СДСМ одржа вистински мултимедијален спектакл во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, со што го заокружи караванот трибини со мотото „Силно и одлучно кон иднината“. Целиот настан обедини ...

Американци во Скопје

Пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ „Ние сме како стадо диви коњи, со лопатки на очите. Разиграни сме. Во див галоп. Што било, само да го потхранува нередот и насилството. И цело време со ...

(ОБНОВЕНО, транскрипт и видео, 1. дел) Маричиќ: Допрва ни претстојат битки, но правецот е вистински, вратите на ЕУ се отворени

Во првиот дел од интервјуто со Бојан Маричиќ, Национален координатор за интеграции во ЕУ, правен експерт, разговараме за напредокот на Северна Македонија во процесот на интеграциите во ЕУ. Тој одговори ...

Орданоски: Новите генерации ги надминуваат етничките, националните и верските  идентитети!

„Денешната, особено поновата генерација, сѐ повеќе живеат најмалку два вида на идентитет. Едниот е реалниот идентитет, и тој е прилично фрегментиран, оној со кој се носат во секојдневниот живот во ...

Георгиевски: Културата и традицијата се побитни за нечија припадност, отколку самото име!

„Идентитетските прашања ги учев преку примерот на цигарите филтер ‘Југославија’, првите филтер цигари во државата Југославија... По укинувањето на нивното производство, се појавија филтер ‘Ориентал’, со истиот визуелен интегритет, истата ...

Сонувам за толеранција

Јас знам дека овој миг е поголем од мене. Ова ми е шанса во која можам да бирам. Да говорам со омраза, стигма, предрасуди или да говорам со љубов, толеранција ...

Добро утро со Орданоски

Циганска забава за каури

Во последниот викенд во ноември 2016 година, за време на изборната кампања која подоцна ќе се покаже како предигра во трауматичното паѓање од власт на вмровската Фамилија, еве што сум ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER