fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Вучевиќ

Александар Вучиќ го номинира својот близок соработник Милош Вучевиќ за мандатор за состав на новата влада

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера го прогласи својот близок соработник Милош Вучевиќ мандатор за состав на новата влада за премиер и човек кој ќе ја води новата влада во време ...

Вучиќ почна да се привидува самиот себе си: Го обвини весникот „Нова“ дека го споменува, а во насловот пишува Вучевиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ дел од своето денешно обраќање до граѓаните го посвети на критики за весникот „Нова“, а сето тоа бидејќи погрешно го прочита насловот. Иако во насловот јасно ...

ПРОПАГАНДНИ НАРАТИВИ: Српска „братска одбрана“ на Македонците од Албанците, закани со „судбината на Украина“ и ѕвецкање со оружје

Само низ примерот на неколку изјави дадени во август и јули годинава, особено ако се стават во контекст на пораките од руските дипломати во 2018 година, може да се види ...

Османи по изјавата на Вучевиќ: Очекуваме појаснување од министерот за одбрана на Србија

Северна Македонија го отфрла мешањето и несоодветните забелешки од функционерите од соседството. Се залагаме за регионална стабилност и соработка, вклучително и со Србија и Косово, објави на фејсбук профилот шефот ...

Ковачевски – Вучевиќ: Ќе продолжи продлабочувањето на односите меѓу Северна Македонија и Србија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од министерката за одбрана, Славјанка Петровска и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска се сретна со потпретседателот на Владата ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER