fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: заедници

ДКСК отвори предмет за Груби, предлогот за заедница на албански општини не е прифатлив, Скопје без пречистителна станица

ВЕСТ НА ДЕНОТ Антикорупциска отвори предмет за првиот вицепремиер Артан Груби Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната редовна седница потврди дека пред десет дена е отворен предмет ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Во Албанија секој понеделник наставата ќе почнува со националната химна, косовските дипломати во кампања за заштита на признавањето на државата

Годишнината од смртта на Ѓерѓ Кастриоти Скендербеј, одбележувањата и оддавањето почит со новата политика на министерката за образование и спорт на Албанија, Евис Куши, секој понеделник во сите училишта да ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: САД бара Косово да ги исполни обврските, Курти инсистира дека со планот на Ахтисари правата на Србите во Косово се заштитени

Посетата на советникот од Стејт департментот, Дерек Шоле на земјите на Балкан, денеска е во фокусот на албанските медиуми во регионот, посебно изјавите во однос на Заедниците на општините со ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Кој ќе ги отстрани барикадите, косовскиот Уставен суд за одлуката за Заедницата, Академијата на науки на Косово вели дека Албанците христијани биле насилно преобратени во муслимани

РТК: Косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите „Безбедносните експерти во Косово оценуваат дека косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите, но сметаат дека со оглед на чувствителноста ...

Меркел: Солидарност и взаемно почитување во политичките спорови

Германската канцеларка Ангела Меркел во новогодишното обраќање повика на солидарност и взаемно почитување во политичките спорови. -  Да се потсетиме повторно кои вредности нѐ обединуваат, повторно да ја ставиме заедницата ...

ЦИВИЛ бара секојдневно, искрено и посветено почитување на човековите права на сите поединци и заедници

Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои Универзалната декларација за човекови права во Париз, на 10 декември 1948 година. Декларацијата произлезе од мрачното искуство во Втората светска војна и потребата ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER