fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: затвореници

Народниот правобранител на Украина ја обвини Русија дека ја блокира секоја размена на воени заробеници меѓу двете земји

Украинскиот народен правобранител ја обвини Русија дека блокира каква било размена на воени заробеници меѓу двете земји. „Размена на воени заробеници немаше, бидејќи Русија не го сака тоа“, изјави Дмитро ...

САД и Иран разменуваат затвореници, на Техеран ќе му биде одмрзнати 6 милијарди долари

Пет американски државјани денеска го напуштија Иран со катарски авион во замена за петмина Иранци ослободени од американските затвори во редок договор меѓу двете земји со посредство на Катар и ...

ПРИГОЖИН СЕ РАКУВА СО ЕКС-ЗАТВОРЕНИЦИ Шефот на Вагнер групата може да помилува кого сака од ангажираните борци од зад решетките

Руските затвореници го прогласија Пригожин за „предавник“

Шефот на ослогласената платеничка група Вагнер, и самиот поранешен осуденик, Евгениј  Пригожин ја изгубил почитта од руските затвореници кои сега мислат дека е „предавник“, пренесува Бизнис инсајдер. Руските затвореници, од ...

Фото: Затворот во Гвантанамо/ wikimedia commons

Заливот Гвантанамо – грдото поглавје на немилосрдните прекршувања на човековите права

И 21 годишнина по пристигнувањето на првите затвореници во затворот Гвантанамо во Куба, објектот сеуште опстојува како место на „неспоредлива озлогласеност“ а неговата континуирана работа останува дамка на посветеноста на ...

Фото: alarabya.net

Русија преполнa со помилувани силувачи и убијци вратени од војната во Украина, бројот на руски цивили убиени од платениците на Вагнер рапидно се зголемува

Руските затвореници кои Путин го ослободи од издржување затворски казни за тешки кривични дела, силувања и убиства, за да се борат за озлогласената парамилитантна група Вагнер во Украина, при враќањето ...

Британско разузнавање: Расте ривалството меѓу Вагнер и руското Министерство за одбрана

Разузнавањето на британското Министерство за одбрана соопшти дека ривалството меѓу руската приватна воена компанија Вагнер и руското Министерство за одбрана е клучен фактор за регрутирање на затвореници. Најновите разузнавачки информации ...

Фото: Укринформ

Руски осуденици под закани од нови обвиненија принудени да се приклучат на групата Вагнер

Руските затвореници, на кои им се закануваат нови кривични пријави се принудени да се приклучат во редовите на Вагнер групата. Регрутирањето е во тек и во некои руски истражни центри, ...

Фото: Укринформ

Русија користи осуденици за принудна работа во воениот производствен сектор

Рускиот воен производствен сектор со голема веројатност прибегнува кон користење на принудна работна сила од осуденици во обид да ги исполни барањата за производство во време на војна, соопшти британското ...

epa05169713 A photo released by official North Korean newspaper Rodong Sinmun via Yonhap News Agency (YNA) shows North Korean leader Kim Jong-un speaking during a commendation ceremony for the scientists, technicians, workers and officials who contributed to the recent successful launch of a satellite in Pyongyang, North Korea, 19 February 2016. Although Pyongyang claims the rocket launch on 07 February was to put an Earth observation satellite into space, the international community regards it as a test of intercontinental ballistic missile technology.  EPA/YNA SOUTH KOREA OUT

Ким: Го прифатив предлогот и ги ослободив Американците од затвор

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека го прифати предлогот на САД да ги ослободи и да ги помилува американските државјани, кои беа во затвор во Северна Кореја, додавајќи дека претстојниот самит со ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER