fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: здравство

Во март зголемен бројот на заболени со овчи сипаници, регистрирани и случаи на заушки

Во текот на март пријавени сe вкупно 1.431 заболени од акутни заразни заболувања што е зголемување за 27 проценти во однос на февруари. Најчесто акутно заболување биле овчите сипаници, а ...

Фото: МИА

Над 400 приватни специјализанти стапија во штрајк за повисок надомест и решавање на статусот

Над 400 приватни специјализанти изутринава стапија во генерален штрајк и не ги извршуваат работните обврски на скопските клиники и останатите болници и амбуланти низ државава. Тие бараат зголемување на надоместот ...

Здравствените работници бараат потпишување анекс на Колективниот договор веднаш по формирањето на новата влада

Веднаш по формирањето на новата влада да се потпише анексот на Колективниот договор, порачаа денеска здравствените работници од протестот пред Министерството за здравство. Тие побараа од политичкиот партии кои претендираат ...

Филипче со поддршка за барањата на приватните специјализанти

Приватните специјализанти денеска во 11 часот ќе одржат мирен протест пред Министерството за  здравство со барања за покачување на месечен надоместок, здравствено осигурување и регулирање на работниот статус, најави Здружението ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Политикантска банда што профитира од лагите, а најмногу од тагата и гневот на обичните луѓе

ЏАБИР ДЕРАЛА Оценката дека дваесет години во Онкологија немало справување со проблемите – не е точна. Здравството во целост – откако знам за себе – е морбиден простор за предвремена ...

Зајкова: Укинување на партиципација за основните лекарства на пензионерите

Активното стареење е клуч за квалитетно ментално и физичко здравје, а социјалната сигурност и благосостојбата на заедницата кај повозрасното население во Северна Македонија е еден од главните приоритети на либерално-демократските ...

МЗ: Еден донор спаси четири животи

Од еден донор утрово се спасени четири животи, информираат од Министерството за здравство (МЗ) и посочуваат дека првпат во историјата на македонското здравство, утрово од еден дарител беа експлантирани четири ...

Дигитализација во здравството – дали и колку се заштитени здравствените податоци на граѓаните?

„Мое здравје“, „Телемедицина“, „Е-рецепти“, се само дел од дигиталните услуги кои ги нуди Министерството за здравство, а министерот Фатмир Меџити сè повеќе ги промовира и најавува новите дигитални услуги преку ...

Платите на здравствените работници се зголемуваат, потпишан анексот на колективниот договор

 Се зголемуваат платите на здравствените работници, министерот за здравство Фатмир Меџити и претседателот на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита Љубиша Каранфиловски, денеска го потпишаа анексот за изменување ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER