fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: цени

Битиќи: Битола ќе добие нов мост на реката Драгор, 80% од градежните работи се завршени

Битиќи ќе поднесе преставка до КЗК за да се провери дали трговците здружено ги зголемувааат на цените на производите

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи најави дека во вторник во Комисијата за заштита од конкуренција лично ќе достави претставка за да се провери дали трговците здружено ги зголемуваат цените ...

Македонските граѓани плаќаат најмалку за бензин и дизел во регионот, цените на ниво од пред кризата

Цените на горивата во Северна Македонија го продолжуваат трендот на намалување по шокот минатата година и во моментов се најниски во регионот. За разлика од останатите држави во нашето опкружување, ...

Бектеши: Мерките дадоа резултат, Северна Македонија е најевтина земја во регионот во делот на храната и горивата

Мерките дадоа резултат. Северна Македонија е најевтина земја во регионот во делот на цените на прехранбените производи и нафтените деривати, таму каде што ние можеме да имаме влијание согласно различни ...

Ковачевски успеа да го ублажи ударот од кризата, цените паѓаат, а растат платите

Престедателот на СДСМ Димитар Ковачевски со одговорни, навремени и ефикасни мерки и политики успеа да го ублажи ударот од глобалната економска криза. Инфлацијата е зауздана, цените паѓаат, а истовремено растат платите ...

Домашните производители следната недела дополнително ќе ја намалат цената на брашното, вели Бектеши

Производителите на брашно во државата следната недела дополнително ќе ја намалат цената на брашното, објави министерот за економија Крешник Бектеши на својот фејсбук профил. -Денеска бев информиран дека од наредна ...

Фото: Принт скрин

Бектеши: Сигурно од утре тестенините и млечните производи ќе бидат поевтини за 15 и 10 отсто

Министерот за економија Крешник Бектеши е сигурен дека од утре цените на тестенините и млечните производи во малопродажбата ќе бидат намалени согласно владината одлука, за 15 и 10 отсто. Тој ...

Битиќи: Засега намалувањето е многу мало, но на 16 март цените на тестенините и млечните производи ќе бидат според владините одлуки

Речиси при крај се анализите кои треба да покажат дали ќе бидат замрзнати цените на шеќерот, јајцата и оризот, соопшти денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Владата ќе причека, ...

Битиќи: Замрзнувањето на цените е заради интересот на граѓанинот

Поддржувам замрзнување на цени само во краен случај, односно кога другата страна не се однесува морално и етички во една пазарна економија, изјави вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи во ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER