fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: цени

Фото: МИА/архива

Имаме најнизок ДДВ во регинот и најголема листа на производи со повластена стапка од пет отсто, нагласи Ковачевски

Северна Македонија има најголема листа на производи, вкупно 1.600, со повластена стапка од пет отсто. Тоа се сите основни производи што се користат во најголеми количини и во најголем број ...

Бектеши: Мнозинството граѓани ги подржуваат анти-кризните мерки

„Мерките кои ги носи Министерството за економија даваат резултат. Над 55% од граѓаните во дел од спроведените анкети ги поддржуваат антикризните мерки на Владата“, напиша на својот Фејсбук профил Министерот за економија ...

Фото: МИА архива

МФ: Одредени прехранбени производи и понатаму остануваат да се даночат со најниска повластена стапка од 5%

Основните прехранбени производи, кои се дел од секојдневната употреба на граѓаните, и понатаму ќе се оданочуваат по најниска даночна стапка на ДДВ од пет отсто, како што е предвидено со ...

фото: МИА

Бектеши: Носиме одлуки за граѓаните, а не за лични интереси на одредени членови на коморите

Ние не носиме одлуки за лични интереси на одредени членови во Стопанската комора, ние носиме одлуки за граѓаните и за одреден сектор, вклучувајќи ги трговијата или преработувачката индустрија. Сите решенија ...

Трајковски: ДПИ спроведува надзори, граѓаните да пријават неправилности околу цените

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски вечерва информираше дека ДПИ спроведува надзори по одлуката на Владата за намалување на одредени производи и повика граѓаните да пријават неправилности. - Во ...

Бектеши: Од утре во синџирите на супермаркети ќе се применуваат пониските цени за прехранбените производи

Од утре, па до 30 ноември годинава, 25 категории на производи, односно стотици прехранбени производи, ќе имаат за најмалку 10 отсто пониски цени отколку што имале на 1 август годинава. ...

Бектеши на состанок со претставници на супермаркетите, најавено ново замрзнување на цените

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ќе има состанок со претставници од ланците на супермаркети во врска со мерките што ќе следат во делот на утврдување на цените на прехранбените ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER