fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: ЗСО

Вјоса Османи тврди дека најдобро би било Косово со САД да го изработат нацрт статутот на ЗСО

 Претседателката на Косово, Вјоса Османи, синоќа изјави дека најдобро би било Косово заедно со САД да го изготват нацрт статутот на Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО), дека за ...

Вучиќ и Курти се сретнаа во Брисел, усвоена Декларацијата за исчезнатите лица

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти денеска на почетокот на средбата во Брисел ја прифатија изјавата за исчезнатите лица како дел од дијалогот за нормализација на односите. ...

Димни бомби фрлени врз зградата на Владата во Приштина, протест поради договорот во Охрид

Поддржувачите на косовската вонпарламентарна Социјалдемократска партија денеска фрлаа димни бомби околу зградата на Владата во Приштина, незадоволни од Охридскиот договор од минатата недела, со кој беше предвидено и формирање на ...

Вучиќ: Продолжуваме со разговорите на 18 март во Македонија, ЕУ очекува нешто до 24 март

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по разговорите со еврокомесарот за надворешни работи, Жозеп Борел, специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог, Мирослав Лајчак и премиерот на Косово, Албин Курти во Брисел ...

Амбасадата на САД во Приштина ги повика невладините, политичарите и дипломатите на дискусија за формирањето на Заедницата

Американската амбасада во Приштина, најави дека на 31 јануари ќе одржи дискусија за Заедницата на српските општини (ЗСО) во Косово. „Покануваме разновидна група лидери на граѓанското општество, владини претставници, политички ...

Вучиќ: ЗСО само во согласност со Бриселскиот договор

Српскиот претседателот Александар Вучиќ изјави дека Заедницата на српски општини (ЗСО) во Косово ќе биде формирана во согласност со Бриселскиот договор, додавајќи дека е изненаден од изјавата на портпаролката на шефицата ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER