epa08344738 (FILE) A handout photo made available by No. 10 Downing Street of Britain's Prime Minister Boris Johnson applauding during a 'Claps for our Carers' outside 11 Downing Street in London, Britain, 02 April March 2020 (re-issued 05 April 2020). According to reports on 05 April 2020, British Prime Minister Boris Johnson was admitted to hospital ten days after being tested positive for coronavirus Covid-19.  EPA-EFE/PIPPA FOWLES / DOWNING STREET  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
Paramedics wheel a patient from an ambulance to an emergency arrival area at Elmhurst Hospital during the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) in the Queens borough of New York City, New York, U.S., April 6, 2020. REUTERS/Eduardo Munoz

ГОВОР НА ОМРАЗА

Давидовиќ: Говорот на омраза го има проблемот на неказнивоста

„Недостигот на институционална волја за решавање на случаите каде се регистрира говор на омраза , покажува дека човековите права не се заштитени и тоа испраќа лоша порака“, вели адвокатот Ѕвонко...

Read more

Слободата на говорот треба да се ограничи кога во него има омраза

пишува АЛЕКСАНДАР Н. ПИСАРЕВ Без оглед на кризна состојба, вонредна ситуација, изолација и самоизолација на стотици граѓанки и граѓани, некои јавни личности, лидери на политички партии и новинари продолжуваат со...

Read more

Таткото на четиригодишното дете кое е позитивно на Ковид-19 апелира да престанат дезинформациите и говорот на омраза

Драганчо Златанов, таткото на четиригодишното девојче, кое е првиот пациент со Ковид 19 на Инфективното одделение се јави од Англија и за МИА информираше дека неговото дете и сопруга во...

Read more

Сарачини: Неказнивоста е клучна за опстојување на говорот на омраза

Говорот на омраза функционира оркестрирано, баш како во Орвеловата „1984“ – некој ако го стисне копчето „сега ги мразиме овие“, тоа се случува. Буквално како кај Орвел, рече Петрит Сарачини,...

Read more

Андоновски: Говорот на омраза служи за креирање и одржување на атмосфера на страв

Говорот на омраза не е ништо друго освен креирање и одржување на атмосфера на страв. Страв кон различни групи, кои во одредени контексти ним (на политичките партии) им требаат за...

Read more

Трпевска: Состојбите на социјалните мрежи се рефлексија на проблемите во нашето општество

Снежана Трпевска од Институтот РЕСИС, експертка за медиуми и медиумско право, на панелот на ЦИВИЛ „Говорот на омразата: состојби и решенија“  зборуваше за причините за појавите на говорот на омразата...

Read more

Анализа на ЦИВИЛ: Изразен говор на омраза на социјалните мрежи во текот на ТВ дуелот меѓу Заев и Мицкоски

Вечерашниот дуел меѓу лидерите на двете најголеми политички партии во Северна Македонија повторно на виделина го изнесе говорот на омразата. Според анализата на коментарите од страна на мониторинг тимот на...

Read more

СДСМ: Постојат сериозни индиции дека ВМРО-ДПМНЕ со црни пари од странство корумпира медиуми за да работат против НАТО и ЕУ

“ВМРО-ДПМНЕ не сака да ги погледне фактите кои отвораат сомнеж дека партијата на Христијан Мицковски со црни пари од Унгарија корумпира медиуми за да шират лажна пропаганда против државата“, стои...

Read more
Page 1 of 12 1 2 12
Currently Playing