fbpx

ДЗС: 4 288 наставници и соработници во високообразовните установи во академската 2020/2021

Бројот на наставниците и соработниците во високообразовните установи во академската 2020/2021 година изнесува 4 288, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Од вкупниот број наставници и соработници, 3 074...

Read more

Анализи – Препораките на ЦИВИЛ во контекст на изборниот систем и правото на глас, пописот како статистичка операција наспроти политичкото профитерство

Анализи за препораките на ЦИВИЛ во контекст на изборниот систем, и преглед на активностите за пописот. Препораки на ЦИВИЛ во контекст на изборниот систем и правото на глас Со серија...

Read more

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае бројките од попишаното нерезидентно население, вели Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција рече дека ниту тој ниту ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признаат бројките од попишаното нерезидентно население. -Мојот став е дека дијаспората не може...

Read more

Пописот како статистичка операција, наспроти политичкото профитерство

Како општествено одговорна организација, ЦИВИЛ организираше серија дебати за пописот, почнувајќи од почетокот на декември минатата година. Бројните настани се надоврзаа на работата на тимовите и редакцијата на медиумската платформа на...

Read more

Пописот одложен за септември, прашањето дали ќе продолжи политизацијата останува отворено

Пописот сè уште ја бранува јавноста. По лидерската средба на премиерот Зоран Заев и претседателот на партијата ВМРО-ДМПНЕ, Христијан Мицкоски, беше одлучено пописот да се одложи за септември, поточно од...

Read more

Амбасадорката Брнз им порачала на Села и Гаши да бидат конструктивна опозиција

Американската амбасадорка во Северна Македонија Кејт Брнз денеска разговарала со лидерите на Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, со цел да ја истакне потребата да...

Read more

Реџепи најави амандмани на предлогот за измена и дополнување на Законот за попис

Коалицијата на Алијанса на Албанците и Алтернатива останува на ставот дека пописот не треба да се одложи и нагласи дека нема да дозволи да се одржи денешната собраниска седница, на...

Read more

Се изгласа потребата за одложување на пописот и измените во Изборниот законик

Со 95 гласа за и 7 против, Собранието ја изгласа потребата за измена на Законот за попис по што претседателот на Собранието ги овласти претседателите на комисиите да закажат седници....

Read more

Досега самопопишани 177.875 лица од дијаспората

Преку апликацијата за самопопишување досега се евидентирани вкупно 177.875 лица  од дијаспората, објави денеска на веб страницата Државниот завод за статистика. Најмногу самопопишани граѓани има од Швајцарија – 58.067, Германија...

Read more

Маричиќ: Очекувам денеска да почне собраниска седница за одложување на пописот

Министерот за правда Бојан Маричиќ очекува Собранието денеска да ја започне седницата за одложување на пописот, кој, како што вели, се уште не е почнат. Но, потенцираше дека одлуката кога...

Read more
Page 1 of 25 1 2 25

CIVILMEDIA NEWSLETTER