fbpx
Милорад Додик
epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...
epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

ПОПИС

Перспективи 2022: Година на големи предизвици

ЦИВИЛ и оваа година организираше низа јавни настани на различни општествено политички теми, во рамките на традиционалната  завршна конференција „Перспективи 2022“. Темите на настаните се пописот, родовата еднаквост, стратегијата „Едно...

Read more

Помалите етнички заедници – помеѓу статистиката и политиката

ЦИВИЛ организираше панел дискусија „Помалите етнички заедници помеѓу статистиката и политиката“, (на 21 октомври), во која учесниците Суад Скендери – Ромалитико, Аделаид Каришиќ – Бошњачки истражувачки центар Скопје и Добре...

Read more

Скендери: Пописот за Ромите е политичко прашање, a не обична статистичка операција

Самата одлука да се одложи пописот, по средбата на политичките лидери на двете поголеми партии, покажува дека ние имавме политичка, а не статистичка операција, вели Суад Скендери од Ромалитико, и...

Read more

Каришик: Кампањата „Битно је бити Бошњак“ ни беше потребна поради грешките во минатото и конфузијата на националното изјаснување

Аделаид Каришик од Бошњачки истражувачки центар Скопје, на панелот на ЦИВИЛ „помалите етнички заедници: Помеѓу статистиката и политиката“. https://youtu.be/g90wsOkqa5k   „Бошњаците се една од ретките заедници на која на почетокот...

Read more

(ВО ЖИВО) Панел „Помалите етнички заедници: Помеѓу статистиката и политиката“

  Во тек е панелот на ЦИВИЛ  „Помалите етнички заедници помеѓу статистиката и политиката“, кој се одржува  во Прес центарот на организацијата. Како се спроведе, кои беа предизвиците и кои...

Read more

Анализа на спроведувањето на пописот: И бојкотирачите се изброени

Според податоците од  Државниот завод за статистика, Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија заврши успешно. Попишани се 1.832.696 лица, 568.175 домаќинства и 837.255 станови, а се...

Read more

Дерала: Пописот беше нападнат за да се разниши довербата во институциите и безбедноста во државата

Претседателот на ЦИВИЛ, Џабир Дерала на јавениот настан на ЦИВИЛ „Рендгенска снимка на Пописот“ истакна дека од спроведената статистичка операција треба да се извлечат заклучоци дека општеството и државата мора...

Read more

Кулебанова: Пописот е битна алатка и патоказ за бизнис секторот

Потпретседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Габриела Кулебанова, на јавениот настан на ЦИВИЛ „Рендгенска снимка на Пописот“, порача дека правењето и имањето попис е многу значајна алатка за бизнис...

Read more
Page 1 of 38 1 2 38

CIVILMEDIA NEWSLETTER