fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба
epa09950441 Swedish Prime Minister Magdalena Andersson speaks during a parliamentary debate on Sweden's application for NATO membership, at the Swedish Parliment in Stockholm, Sweden, 16 May 2022. The Swedish Parliament is holding a special debate about applying for NATO membership, paving the way for the expansion of the alliance.  EPA-EFE/HENRIK MONTGOMERY  SWEDEN OUT

ПОПИС

Партиски реакции по објавените резултати од Пописот 2021

По објавените резултати од Пописот 2021, денеска власта и опозицијата со дијаметрално спротивставени ставови и толкувања на резултатите. Додека од власта пописот го сметаат за успешен, спроведен според сите европски...

Read more

Битиќи: Нашето „Едно општество за сите“ е таа целина која ја прави нашата татковина, дом за сите

„Целината е поголема од збирот на нејзините делови.“Нашето „Едно општество за сите“ е таа целина која ја прави нашата татковина, дом за сите! Овие пописни резултати ќе ги искористиме токму...

Read more

ЕК: Пописот е големо достигнување

Европската Комисија го поздрави пописот во Северна Македонија нарекувајќи го големо достигнување, јави дописничката на МИА од Брисел. По објавувањето на резултатите од пописот, портпаролката на Европската Комисија, Ана Писонеро,...

Read more

Влада: Пописот спроведен според сите европски статистички стандарди 

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со првиот заменик-претседател на Владата Артан Груби, заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, заменик-претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ, министрите во...

Read more

Груби – Мекачи: Измената на Изборниот законик бара консензус од сите политички партии

Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, г. Артан Груби денеска оствари средба со г. Матео Мекачи, директор на Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и...

Read more

Симовски: По 20 години имавме успешен попис

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, ги претстави неколку од позначајните бројки од пописот на населението, домаќинствата и становите: „Имам огромна чест и задоволство да објавам дека Пописот...

Read more

Државниот завод за статистика денеска ќе ги објави податоците од Пописот 2021

Државниот завод за статистика денеска ќе ги објави податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, 2021 година, кој што се спроведе од 5 до 30 септември 2021 година, пренесува...

Read more

Се што треба да знаете за пописот – од призмата на ЦИВИЛ во изминатите две години

ЦИВИЛ како општествено одговорна организација го следеше процесот на пописот на населението на Република Северна Македонија, од раните најави до конечното реализирање, односно спроведување на операцијата. Последниот спроведен попис во...

Read more
Page 2 of 41 1 2 3 41

CIVILMEDIA NEWSLETTER