fbpx
Foto: Wikimedia Commons
Фото: Твитер
Фото: МИА
Фото: Фејсбук
Фото: МИА

МРЕЖА

Тортевски: СЈО што ќе ја истражува Катица Јанева

„Сега треба Специјално јавно обвинителство што ќе ги истражи кривичните дела што потекнуваат од содржината на разговорите на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева“, напиша адвокатот Александар Тортевски на Твитер, откако...

Read more

Како најидеално се пополнуваат документи во СВР Битола?

На Твитер се појави фотографија од СВР Битола, каде во ходник на колена граѓанка пополнува документ. https://twitter.com/darkhour_seeker/status/1158666092614750208?fbclid=IwAR39wJ1ZD-Rpf9fzJITjqcAKuuQzHw6wAER87S0t-z3aWn1fbmwCFN6zN68 Прашањето на твитерџијата е далеку од легитимно: Но, зошто? СВР Битола во буњетот...

Read more

Лицемерие на општеството

Во нападите изминатиов викенд во САД беа убиени 34 лица, а повредени и повеќе од 50 лица. Според американските медиуми дознаваме дека напаѓачите се млади лица, едниот на возраст од...

Read more

САД, Канада, Австралија, Израел, Саудиска Арабија, Палестина и цела Европа, освен Унгарија и Русија, го читаат ЦИВИЛ Медиа вечерва, најинтересни Ел Чека и Милошоски

Читаноста на медиумската платформа на ЦИВИЛ вечерва е особено висока што, веројатно, е причина и за, на моменти, релативно бавното отворање на содржините. Нешто над пет илјади читателки и читатели...

Read more

Фросина Ременски сподели потресна сторија за онлајн насилството

Универзитетската професорка по безбедност и пратеничка Фросина Ременски, преку лични примери за онлајн нападите и навредите против неа, на социјалните мрежи го сподели своето потресно искуство и човечко и стручно...

Read more

Приказната продолжува со Хрики, Роки, Кичевчанецот, љубителот на Гучи, амбасадорот…

Пошто гледам дека застанаа приказните Кики, Коки, Мики, ајде да ја продолжиме приказната. Хрики, лидер на една опозициска партија, се сретнал со еден кичевчанец, кај кого обвинителката Роки најде 450.000...

Read more

Гласните граѓани, респонзивните институции, гласните медиуми и неселективноста во постапките ќе носат уште повеќе правда

Од вчера имаме очигледен пример дека граѓаните и државата изградија систем, спрега меѓу институциите која не дозволува поединци да си играат со законите и при тоа да остануваат со децении...

Read more
Page 18 of 19 1 17 18 19

CIVIL MEDIA NEWSLETTER